Zift Lekesine Çözüm!

      Yorum yok Zift Lekesine Çözüm!

Yeni asfalt dökülmüş bir yerden geçerken kazayla bulaşan veya yazın en sıcak geçen günlerinde eriyerek asfalttan ayakkabılara, kıyafetlere, otomobile bulaşan zift, lekelerin içerisinde en inatçı ve en zor olacak özelliklere sahiptirler. Bu hiç de hoş olmayan durumdan kurtulmanın da çok etkili yöntemleri bulunuyor. Leke çözücü ve uygun malzeme görevi gören materyaller ile zift lekelerinden kurtulmak mümkün olur. İlk olarak kumaştan zift lekesi nasıl çıkar sorusuna yanıt aramak gerekmektedir. Çünkü en önemlisi ve en zoru ise kumaştan zor bir lekeyi çıkarmaktır.zift lekesi nasıl çıkar, kumaştan zift lekesi çıkarma, kumaşa bulaşan zift lekesi

Kumaşlara Bulaşan Zift Lekesinden Kurtulmanın Yolları?

Zift lekesi pantolonlarınıza veya herhangi bir kıyafetinize yani bir kumaşa bulaştıysa eğer, ilk işlem olarak lekenin bulunduğu yere vazelin sürerek 1saat kadar bekletmeniz gerekir. Daha sonra da bir bıçağın ucu yardımıyla vazelini bulunduğu yerden kazıyınız. İkinci işlem olarak, çok az ay çiçek yağıyla sirkeyi ufak bir kabın içinde karıştırmalı ve lekenin üzerine uygulayın. Bu işlemde ise, 1 gün beklemeniz gerekiyor. Hazırladığınız karışım, lekenin üstünde kuruyunca su ve deterjanla yıkayarak durulayın. Daha sonra zift lekesinden kurtulduğunuzu inanamayacaksınız.

Otomobile Bulaşan Zift Lekesini Çıkarma Yöntemi?

Eğer ki, bu baş belası leke, otomobile bulaştıysa, lekenin olduğu bölgeyi yumuşak bir bezle mazot veya gaz yağı kullanarak siliniz. Leke çıktığı zaman da deterjanlı suyla yıkayarak durulamanız gerekiyor. Ayrıca gaz yağını ve mazotu kesinlikle yıkayarak çıkarın. Aksi takdirde kaportada durduğu sürece otomobilinizin boyası zarar görür. Otomobilden zift lekesi nasıl çıkar diye düşünüyorsanız eğer bir diğer işlem olarak sorunlu bölgeye margarin sürerek yarım saat beklediğiniz zaman da lekenin çıktığını görebilirsiniz. Bulaştığı zaman temizlenmesi çok zor olan lekelerden biri de zift lekeleridir. Özellikle yaz aylarında asfaltın erimesi sonucunda otomobile, ayakkabılara ya da kıyafetlere bulaşabilir. Böylesine güçlü maddelerin kıyafetlere bulaşması durumunda akla ilk gelen şey, kuru temizleme yöntemidir. Fakat kıyafetlerin artık kullanılamaz hale gelmesine kadar uzanan farklı can sıkıcı durumlara neden olabilen zift lekesini temizleyebilmek için bazı alternatif yöntemler de bulunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir