YYPE

      Yorum yok YYPE

YYPE, düşük basınç altında ve katalizörlerin olduğu anda etilenin polimerizasyonu ile üretilmektedir. Bir etilen türevi olan YYPE, toz ve ya granül şeklinde üretilir. 60 derecenin altında çözücülerin hemen hepsinde çözünmeyen YYPE, suya ve inorganik tuzların su çözeltilerine karşı dirençlidir. YYPE’nin bir diğer önemli özelliği ise, yağ ve parafin yapılı malzemelerden etkilenmemesidir. YYPE’nin kullanım yerleri arasında; enjeksiyon kalıplama malzemeleri, şişirme kalıplama malzemeleri, film ve levha üretimi gibi yerler bulunmaktadır. Genel olarak, YYPE kullanımının iki temel yolu şişirme kalıplama kaplar ve enjeksiyon kalıplama kasalarıdır.kalıplama teknikleri, enjeksiyon kalıplama

Şişirme Kalıplama

Bu sektör, tipik olarak 0,5 litreden 200 litreye kadar farklılık gösteren kapların imal edilmesini içermektedir. Bu kaplar üstü açık ve ya vida tapa ile kapalı olabilirler. Üstü açık kaplar, macun ve toz paketleme ve ulaşımında kullanılırlar. Tepesi kapalı olan kaplar ise kimyasal ürünlerde dâhil olmak üzere pek çok değişik sıvı için kullanılırlar. Üstü kapalı ufak kaplar; böcek ilacı, motor yağı, asitler ve mürekkepler gibi farklı ürünlerin paketlenmesinde kullanılır. Şişirme kalıplamalı küçük kaplarda sertlik anlam kazandığında bir miktar YYPE, AYPE ile bir bileşim oluşturmakta kullanılmaktadır.

Bazı işlemlerde yüksek molekül ağırlığı olan, YYPE kullanılmaktadır fakat toplam YYPE’e tüketimi içinde bu yüksek molekül ağırlığı olan YYPE’nin payının % 10’u geçmediği tahmin edilmektedir. Türkiye’de bu sektörün son altı 6 yılda iki misli büyüdüğünden yola çıkılarak, sanayii gelişme ile entegreli bir gelişme gösterdiği belirtilebilir.

Enjeksiyon Kalıplama

YYPE’ye bağlı enjeksiyon kalıplama sektörü basit olarak şunların imal edilmesini kapsamaktadır:

1) Şişe ve balık, sebze, meyve, ekmek gibi diğer ürünlerin paketlenmesinde kullanılan kasalar ki;

– Özellikle, sulama için kullanılan su boruları,
– Şişirme kalıplamalı kaplar için olan tapa, kapak ve kulplar

Türkiye’de, enjeksiyon kalıplamanın ( YYPE ile ilgili ) % 80 ve ya daha fazlası, cari olarak, alkollü içki, meşrubat ve maden suyu şişesi kasaları imalatında kullanılmaktadır. Şuna dikkat edilmelidir ki, YYPE ile imal edilen şişe kasaları 10 yıla ulaşan bir kullanım ömrüne sahiptir. Böylece, önümüzdeki birkaç yıl içinde bu sektörde bir yavaşlama olacaktır. Diğer malların taşınmasında kullanılan enjeksiyon kalıplama kasalarının yükselişe geçen kullanımının şişe kasası sektöründeki yavaşlamayı telafi etmesi hedeflenmektedir.

Ülkemizde bu sektör enjeksiyon kalıplama kasalarına geçişi hızlandıran belli başlı sebep tahta olanlara oranla daha üstün kalitede olmasıdır.

diğer yandan, ülkemizde, bu sektörde, meşrubat üreticilerinin dışındaki kasa piyasası, tüketici sayısı ve temel dizayn anlamında çok dağınık haldedir. Ayrıca enjeksiyon kalıplama sektörü içinde, fitinglerin ve kapakların nispeten önemli olmayan bir konuma sahip olmaya devam edecekleri beklenmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir