Yazılı Tercüme Hangi Aşamalardan Oluşur?

      Yorum yok Yazılı Tercüme Hangi Aşamalardan Oluşur?

Tercüme bir dilden farklı bir dile sözlü ya da yazılı olan kaynakların çevrilmesi işlemidir. Birbirine yabancı diller arasında yapılan bu işlem ile birçok alanda faaliyet gösterilmektedir. Tercüme işlemi gerçekleştirilirken birkaç farklı aşama takip edilmektedir. Tercümesi yapılacak yazılı kaynağın incelenmesi, çeviri yapılırken kullanılacak üslubun belirlenmesi, çevirinin yapılması, yapılan çevirinin kontrol edilmesi aşamaları tercüme yapılırken takip edilen aşamalardır. Bu aşamalar sırasıyla gerçekleştirilerek tercüme sorunsuz bir şekilde yapılmaktadır. Bu aşamalara uyulmadan bir tercüme yapıldığında teknik açıdan ve içerik olarak sorunlu tercüme metinleri elde edilmektedir.yazılı tercüme aşamaları, yazılı tercümeyi oluşturan aşamalar, yazılı tercüme yapımı

Tercümesi yapılacak yazılı kaynak çeviri yapılmaya başlanmadan önce en az bir defa baştan sona okunarak bazı incelemeler yapılmaktadır. Bu okumalarda metnin kabataslak çeviri haritası çıkartılır ve çevirinin yapılacağı üslup belirlenir. Tercüme yapacak mütercimin kafasında çevirisi yapılacak metnin kabaca bir tercüme edilmiş hali belirlenmesi bu aşamada gerçekleşmektedir.Tercümesi yapılacak metnin incelenmesi bittikten sonra çeviri yapılmaya başlanmaktadır. Çeviri yapılırken kaynak metin ile çeviri metni arasında uyumsuzluk sorunu çıkmaması için mütercim dikkatli davranmaktadır ve çeviriyi en az hata düzeyinde bitirmektedir. Mütercim çeviri yaptığı sırada kelimelerin uyumuna birbirine olan bağlantısına dikkat etmektedir. Kaynak metinde yer alan kalıplaşmış sözler, deyimler gibi metinde yer alan unsurlar çeviri metnine sorunsuz olarak aktarılmak için çevirinin bu aşamasında dikkatli davranılmaktadır.

Tercümenin tüm bu aşamaları gerçekleştirildikten sonra son aşama olarak yapılan çeviri kontrol edilmektedir. Yapılan çevirinin en son aşaması olması sebebiyle en önemli noktalarından biridir. Kaynak metinden yapılan çevirinin hatasız olup olmadığı bu aşamada kontrol edilir ve iki metin karşılaştırılıp uyumsuzluk sorunu olup olmadığı incelenir. Tercüme metninin sorunsuz olduğu ve kaynak metin ile uyumlu olduğu saptandıktan sonra müşteriye teslimi yapılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir