Uzun Yola Çıkarken Araçta Bulundurulması Gerekenler

      Yorum yok Uzun Yola Çıkarken Araçta Bulundurulması Gerekenler

Kendi aracınız ile uzun yola çıkacaksanız yolda kalmamanız için birtakım araç-gereci aracınızda bulundurmanız gerekmektedir. Aracınız eski de olsa yeni de olsa mutlaka önlem amaçlı olarak aracınızda bulundurmanız gereken bazı şeyler vardır. Zaten trafik kuralları gereği her ihtimale karşı sürücülerin hazır olması amacıyla zorunluluk getirilmiş ve bazı ekipmanların araçta bulundurulması zorunlu kılınmıştır. Bir araçta mutlaka bulunması gerekenleri şu şekilde sıralayabiliriz.

 • Bijon Anahtarı
 • Yedek Lastik
 • Kriko
 • Aktarma Kablosu
 • Çeki Halatı
 • İlkyardım çantası
 • Şarjlı-Çakmak Girişli El Feneri
 • Yansıtıcı Levha
 • Ağaç Takoz
 • Motor Yağı
 • Su

Bijon Anahtarı: Yolda giderken ne ile karşı karşıya geleceğinizi bilemezsiniz. Yoldaki çukurlardan, çivi, metal parçası, cam kırığı vb. gibi şeylerden dolayı tekerleğiniz patlayabilir. Patlayan tekerleği değiştirebilmeniz için anahtara ihtiyacınız olacağından mutlaka bagajınızda bijon anahtarı olmalıdır.

Araçta bulunması gerekenler, uzun yolda araçta bulunacaklar, araçta bulunması zorunlu araç gereçler

Yedek Lastik: Patlayan lastik yerine kullanabileceğiniz bir yedek lastiğiniz mutlaka olmalıdır. Patlayan lastiği gerekli güvenlik önlemlerini aldıktan sonra yedeği ile değiştirmelisiniz.

Kriko: Patlayan lastiği değiştirmek için aracın tekerleğiniz bağlantısının yerden kesilmesi gerekmektedir ki bunu da kriko yardımı ile yapabilirsiniz. Bu sebepten dolayı kriko aracınızda mutlaka olması gereken bir şeydir.

Aktarma Kablosu: Akünüzün arızalanması, elektrik sisteminizde kaçak oluşmasına bağlı olarak akünüzün boşalması ihtimaline karşı elektrik aktarma kablonuz bulunmalıdır. Akünüz çalışmadığı durumlarda başka bir aracın aküsünden aracınızı aktarma kablosu yardımı ile çalıştırabilirsiniz.

Çeki halatı: Aracınızın arıza yapması, bir yerlerde saplanıp kalması durumlarında yardım isteyebileceğiniz başka bir araç yardımı ile çekmek için çeki halatına ihtiyacınız olacaktır. Çeki halatınızın aracınızın ağırlığına orantılı ve saplanıp kalma ihtimaline göre seçilmesi gerekmektedir. Aracınız 950 KG ise çekme halatınızın çekme kapasitesi minimum 2000 KG olmalıdır ki kopmasın.

İlkyardım Çantası: Bir kaza anında araçta bulunanlara yardım edebilmeniz için ilkyardım setiniz bulunmalıdır.

Şarjlı Çakmak Girişli El Feneri: Gece yolda kalma ihtimalinize karşılık mıknatıslık el fenerlerinden aracınızda bulundurmalısınız.

Yansıtıcı Levha: Aracın bozulması veya tekerlek değişimi yapmanız gerektiği zamanlarda diğer araçların sizi fark edebilmesi için işaret levhalarınız bulunmalıdır.

Ağaç Takoz: Krikonun altına koymak veya aracınızın tekerleklerinin arkasına koymak için ağaç takozunuz olmalıdır.

Motor Yağı: Kartelinizde meydana gelebilecek bir delik, sızıntı sonucunda aracınızın motor yağında azalma olabilir. Motor yağı azaldığında motor arızası oluşabileceği için azalan motor yağına ilave yapılması gerekir. İlave yapabilmeniz için yanınızda motor yağı bulunmalıdır.

Su: Özellikle sıcak havalarda yola çıkıyor ve harareti çabuk yükselen bir aracınız var ise yanınızda mutlaka su olmalıdır. Soğutma suyunuz azaldığında ilave yaparak aracınızın daha güvenli bir şekilde yoluna devam etmesini sağlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir