Stres Şeker Hastalığına Sebep Olur Mu?

      Yorum yok Stres Şeker Hastalığına Sebep Olur Mu?

Stres şeker hastalığına neden olmamaktadır. En azından yapılan araştırmalar neticesinde stresle şeker hastalığı arasında direkt bir bağlantı olmadığını ortaya koymaktadır. Fakat stres halihazırda şeker hastası olan kişilerde şekerin neden olduğu komplikasyonların şiddetlenmesine neden olacaktır. Yani stresle şeker hastalığı arasında bir bağlantı bulunuyor, ancak şeker hastası değilseniz stres yüzünden şeker hastası olacaksınız diye bir durum yoktur.stres şeker hastalığına sebep mi, stres ve şeker hastalığı, şeker hastalığının sebepleriStres ile Şeker Hastalığının Detayları

Stres ile şeker hastalığı arasında olan ilişki konusunda yapılan farklı araştırmaların ortak sonucu stresin kan şekeri seviyesini yükseltip şeker hastalarında olumsuz etkilerin artmasına neden olduğunu göstermektedir. Stres anında kan şekerinin yükselmesi vücudun strese verdiği tepki nedeniyle olur. Vücudumuz tehlikeyi hissettiği zaman savaş moduna geçerek enerjiyi arttırmak için şekeri yükseltir ve stres hormonu salgılamaktadır. Bu kimyasal tepkimelerin olması için tehlikenin gerçek olması gerekmez çünkü vücudumuz bunları ‘hayali’ tehlikeler, duygusal tehlikeler ve diğer durumlarda da gerçekleştiriyor. Stres hormonunun salgılanmasıyla buna bağlı olarak kan şekerinin yükselmesi için kişinin kendini tehlikede hissetmesi ve ya gergin olması yeterli olacaktır. Şekerin yükseldiği durumlarda şeker hastası olmayanlar bununla şeker hastası olanlara göre daha kolay baş eder. Kronik stres kan şekerinin sürekli yüksek olmasına sebep olacağından dolayı şeker hastalarında inme kalp hastalığı ile kalp krizi riskini önemli ölçüde yükseltmektedir.

Stresi Azaltmak

Şeker hastası olun ya da olmayın stresi azaltmak ve kontrol altında tutmak sizi pek çok diğer sağlık sorunundan korur. Hastalıklar dışında sosyal olarak ilişkilerinizi ve yaşam kalitenizi olumlu yönde etkilemektedir. Stresi azaltmak için kendinizi rahat hissettiğiniz ortamlarda bulunmaya özen gösteriniz. Karşılaştığınız sorunların sizde yarattığı olumsuz etkilerine odaklanmak yerine sorunların çözümüne yönelik düşünmeye çalışınız. Yapmaktan hoşlandığınız bir hobi edinin ve ailenizle vakit geçiriniz. Problemlerin sonsuza kadar sizinle birlikte olmayacağını unutmamalısınız. Özellikle spor, meditasyon ve nefes teknikleri gibi diğer teknikleri kullanılabilir.

Ne Zaman Doktora Gidilmeli?

Kronik stresle karşı karşıya olan şeker hastaları bunun vücutta oluşturduğu olumsuz etkiler artmadan doktora danışmalısınız. Doktorunuz stresle nasıl baş etmeniz gerektiği konusunda tavsiye verebilir ya da reçeteli stresi azaltan ilaçlar önerecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir