Soru ve Cevaplar İle Anjiyografi

      Yorum yok Soru ve Cevaplar İle Anjiyografi

İkinci bir anjiyogram gerekirse, iki anjiyogram arasında ne kadar süre olmalıdır?

Anjiyografinin neden olabileceği komplikasyonlar

Koroner anjiyografi nedir?

Darlık veya tıkanıklık gibi sorunlar olsun, herhangi bir vasküler sistemdeki kan akışını gösteren bir görüntüleme tekniğidir. Vücuttaki tüm damarlara anjiyografi yapılabilir. Kalbin damarlarını incelemek için yapılan anjiyografiye koroner anjiyografi denir. Koroner anjiyografi, ateroskleroz nedeniyle koroner arterlerinizin ne kadarının daraldığını veya tıkandığını belirler.soru ve cevaplarla anjiyo, anjiyografi ne demek, anjiyografi nasıl yapılırAnjiyografi bir tedavi değil, görüntüleme tekniği midir?

Evet, koroner anjiyografi aslında tedaviye yön veren görüntüleme yöntemidir.

Kimlere anjiyografi yapılır ve kimler olamaz?

Kalbin vazokonstriksiyon-tıkanmasından şüphelenilen tüm hastalara koroner anjiyografi yapılır. Örneğin göğüs ağrısı ve pozitif stres testleri ile kalp krizi ile.

Anjiyo hakkında hemen bir karar verilebilir mi?

Kardiyak stenoz şüphesi olan tüm hastalara anjiyografi planlanır.

Kullanılan maddeye alerji gibi bir durum olabilir mi?

Anjiyografide opak malzeme kullanıyoruz. Bu iyot içeren bir maddedir. Bu nedenle iyota alerjisi olanlarda alerji riski vardır.

Anjiyografi için hastanede kalmak zorunlu mudur? Hastanede yatış ne kadar sürer?

Anjiyografi için bir günlük başvuru yeterlidir.

Anjiyografi öncesi hangi testler yapılmalıdır?

İşlemden önce tam kan sayımı ve üre-kreatinin düzeyinin belirlenmesi önemlidir. Ayrıca kanama riski vardır ve opak madde böbrek fonksiyonunu bozabilir. Risk grubu özellikle böbrek yetmezliği olan hastaları içerir. Sonuç olarak, bu hastalar daha yakından takip edilmektedir.

Anjiyografiden önce yemek yiyebilir miyim?

İşlemden önce 3-4 saat oruç tutmanız gerekir.

Ya ilaçlar düzenli olarak kullanılıyorsa?

Hastalar ilaç almaya devam edebilir. Komplikasyon riskini artırdıkları için yalnızca antikoagülan almayı bırakmalısınız.

Hangi doktor anjiyografi yapıyor?

Kardiyologlar prosedürü uygular.

Anjiyografi nasıl kullanılır?

Bu işlemde kasık bölgesinde küçük bir cilt kesiği yapılır, damar içine bir kılavuz tel yerleştirilerek, bir iğne ile kasık damarı sokulur ve kateterlerin hareket etmesini sağlamak için bu telin üzerine 15-20 cm uzunluğunda plastik kılıflar yerleştirilir. . sorunsuz ve damar sistemine girişi sağladı. Koroner anjiyografide, kalbi besleyen koroner damarlara, kateter adı verilen çok ince plastik tüplerden kontrast madde enjekte edilerek bu damarların görünür hale getirilir. Damarların görüntülenmesini sağlayan bu işlemle eş zamanlı olarak alınan görüntüler filme kaydedilir.

Anjiyografide anestezi kullanılır mı?

Anjiyografi yaptırmak üzere olan hastanın genel anesteziye ihtiyacı yoktur. Tedavi edilecek cilt bölgesi lokal anestezi altında uyuşturulur. Gerekirse koroner darlıkların balon ve stent gibi tedavi edici cihazlarla giderilmesi de benzer şekilde anjiyografi gibi kateterlerle yapılır.

Anjiyo prosedürü ne kadar sürer?

İşlem yaklaşık 10-15 dakika sürer. İşlem sonrası tüp arterden çıkarılır ve kanamayı önlemek için bir süre basınç uygulanır. Kanamanın durduğundan emin olduğunuzda sıkı bir bandaj uygulanır. Hasta kasık bölgesine müdahale ile 5-6 saat yatak istirahati sonrası ve müdahalenin kolundan yapıldıysa 1-2 saat gözlem sonrasında evine taburcu edilir.

Anjiyografi işlemi sırasında hasta ağrı hissediyor mu?

Hastaların rahatlamasına yardımcı olmak için genellikle kateter laboratuvarına girmeden önce sakinleştirici bir ilaç verilir. Çoğu insan işlem sırasında ağrı hissetmez. Bazı hastalar ruhlarının biraz acıdığını söylüyor. Diş çekiminde olduğu gibi işlemin uygulanacağı bölge lokal anestezik ile uyuşturulur (his kaybı ile sonuçlanır). Bu arada ağrı, iğne batması gibi geliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir