Sonbahar Mevsiminde Çocukların Beslenmesi

      Yorum yok Sonbahar Mevsiminde Çocukların Beslenmesi

Yazın çocuklar daha hareketli oldukları ve sıcaklar nedeniyle çocukların iştahları düştükleri için kilo almadıkları gözlenir. Ama sonbahar ve kış dönemlerinde çocuklarımız kilo almaya daha müsait olurlar. Çocukların kilolarını korumaları ileri yaşlarında kilo almalarının önüne geçecektir. Yani çocukken kilolu olan bir çocuk yetişkin olduğunda şişman bir birey olacaktır.çocuk beslenmesi, çocuklar nasıl beslenir, sonbaharda çocuk beslenmesiÇocukların düzenli beslenmeleri çok önemlidir.  Çünkü çocuklar sürekli bir gelişim halindedirler. Bu gelişim hem bedenen hem de zihinsel olarak gerçekleşir. Çocukların gelişim açısından normal bir süreç izlemeleri için beslenmelerinde protein, vitamin, mineral karbonhidrat ve yağlar içeren besinleri düzenli olarak tüketmeleri gerekir.

Sonbahar döneminde hem hastalıklara daha açık hem de kilo almaya müsait oldukları için beslenmelerinde daha dikkatli olunmalıdır.

Çocukların günde iki bardak süt içmeleri gerekir. Süt çocukların ihtiyacı olan protein ve kalsiyum ihtiyacının karşılanmasında çok önemli bir içecektir.

Et, tavuk ve balık çocukların beslenmesinde mutlaka yer alması gerekir. Ama bu besinleri kızartmak yerine buğulama ve haşlama şeklinde pişirmek çocukların kilo almalarının önüne geçecektir.

Çocuklar fazla sebze yemeyi sevmezler ama bu yemekleri onlara yedirmek için değişik tatlar ve yöntemler denerek çocuğun sebze yemesi sağlanmalıdır.

Çocukların abur cubur alışkanlıklarının önüne geçmenin en kolay yolu onlara meyve alternatifleri sunmak olabilir. Ayrıca çocuklara abur cubur yerine fındık,ceviz ve badem gibi kuruyemiş tabakları hazırlamak daha doğru beslenmelerini ve abur cubur alışkanlıklarından vazgeçmelerini sağlayacaktır.

Çocuklara düzenli su içme alışkanlığı kazandırmakta çok önemlidir.  Çocuklara gazlı ve kafeinler içecekler yerine süt ,ayran ve taze meyve suları gibi içecekleri içmeleri konusunda yön gösterilmelidir.Gazlı içecekler sadece çocuklarınızın daha fazla  kilo almalarını sağlarlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir