Safra kesesi nerede?

      Yorum yok Safra kesesi nerede?

Safra kesesi, sağlıklı yetişkinlerde, yaklaşık 8 cm uzunluğunda ve 4 cm genişliğinde, karaciğerin hemen altında, sol taraftaki armut şeklinde, içi boş bir organdır. Safra kesesi, kistik kanal yoluyla duodenuma (duodenum) açılan ortak safra kanalına (ana safra kanalı) bağlanır.

safra kesesi nedir? Safra kesesi ne yapar?

Safra kesesinin ana işlevi, karaciğer tarafından üretilen safrayı depolamaktır. Safra, diyet yağlarının sindirimi için önemli bir sırdır. Yağlı bir yemekten sonra, sindirim sistemi tarafından üretilen ve kolesistokinin adı verilen bir hormon tarafından uyarılan safra kesesi kasılır ve öğünler arasında depoladığı safrayı kistik kanal ve ana safra kanalı yoluyla on iki parmak bağırsağına atar. Safradaki kolesterol, pigmentler ve olası enfeksiyon ürünleri, safranın depolandığı safra kesesinde çökebilir ve zamanla kalın, çamur benzeri sıvılar oluşturabilir. Bu çöküş daha ileri gidebilir ve safra taşlarının oluşumuna yol açabilir.safra kesesinin yeri, safra kesesi nedir, safra kesesi ne iş yaparBu taşların oluşumu sırasında herhangi bir belirti veya semptom görülmez; bu nedenle çeşitli nedenlerle yapılan radyolojik incelemeler veya periyodik muayeneler sırasında oluşum sürecindeki taş ve kirler ortaya çıkabilir. Safra taşları tedavi edilmediği takdirde safra kesesinden safra kanallarına girerek hem safra akışını hem de pankreas salgılarını engelleyerek çeşitli komplikasyonlara neden olabilir. Neyse ki, hastaların büyük çoğunluğunda bu komplikasyonlar gelişmeden önce bazı belirti ve semptomlar ortaya çıkar.

Bazı durumlarda safra kesesi şikayetlerine neden olmayan safra taşları cerrahi tedavi gerektirmez. Şikayetlere neden olan safra taşlarında cerrahi tedavi önerilir. Ayrıca bazı hastalarda ana safra kanalı ile pankreas kanalının birleşerek on iki parmak bağırsağına açıldığı Vater ampulünün genişlemesi bir tedavi seçeneği olabilir.

Halihazırda karaciğer-safra sistemi ile ilişkili çeşitli hastalıkları olan ve bu nedenle safra kesesinin ameliyatla alınması mümkün olmayan hastalarda, safra kesesine yerleştirilen drenler kullanılarak yapının boşaltılması mümkündür.

Safra kesesi polipi nedir?

Safra kesesi polipi, safra kesesi içinde çıkıntılı bir pedikül ile küçük, anormal bir doku büyümesidir. Safra kesesi polipleri yaygındır. Safra kesesi, safrayı depolayan ve onu karaciğerden ince bağırsağa aktaran küçük bir organdır. Safra kesesi poliplerinin yaklaşık yüzde 95’i kötü huylu yani iyi huylu olmasa da %5 olasılıkla kötü huylu olarak da kabul edilebilirler.

Safra kesesinin küçük polipleri genellikle 1 ila 1.5 cm boyutlarında olan ve çoğu zaman tedavi gerektirmeyen iyi huylu poliplerdir. 1-1.5 cm’den büyük polipler kanserli olabileceğinden doktor onaylı bir tedavi kullanılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir