SAÇLARI BOYAMAK ZARARLI MIDIR?

      Yorum yok SAÇLARI BOYAMAK ZARARLI MIDIR?

Saç boyama işlemi,  genellikle bayanların dış görünüşünde büyük değişimler istediği zaman ya da saçlarında farklı bir renk görmek istedikleri zaman gerçekleştirilir. Fakat doğru saç boyası, görünüşünüzü tamamen değiştirirken, yanlış saç boyası da sizin olduğunuzdan daha kötü bir görüntüye kavuşmanızı sağlayabilir. Saç boyama işlemi, sonrasında yanlış boya ve yanlış boyamanın saçınıza verdiği zararlar, saymakla bitmez. Bunlardan birkaçı saçlarınızdaki kuruluk, yıpranma ve dökülmeler sadece birkaçı…saç boyama, saç boyamanın zararları, saç boyamak saça zararlı mıSaç Boyası Tipleri ve Zararları Nelerdir?

Boyanın saça verdiği zarar, boya tiplerine göre farklılık gösterebilir.  Yani kalıcı, geçici ve yarı kalıcı boyaları,Saç sağlığı açısından saç üzerinde farklı farklı etkenleri bulunur. En çok kullanılan kalıcı saç boyaları.Uzun süre dayanması için tercih edilir ve saçın rengi ancak yeni çıkan orijinal renkte saçlarla değişmeye başlar. Geçici saç boyaları ise, sadece 5 – 10 yıkama sonrası eski haline döner. Yarı kalıcı saç boyaları, bunlara nazaran 15 – 20 yıkamaya kadar dayanabilir. Bu boyalar arasında, en çok zarar veren, saçı yıpratan saç boyunun uzamasını engelleyeni ise kalıcı saç boyalarıdır.

Saç boyama, Saç sağlığı, Saç boyama tehlikesi

Saç boyaması, Saçım kurulması saç tellerinin daha sert hale gelmesi dışında boyandığı durumlarda saç dökülmesine kadar giden problemlere yol açabilir. Düzenli olarak saç Boyatan bayanların, ilerleyen yaşlarda saçların seyrelmesi oldukça normaldir. Saçlarınızın ne kadar yıprandığını bilmiyorsanız öğrenmek için basit bir test uygulayabilirsiniz. Bilmeyen ya da derin bir tencereye içindeki suya bir tane saç dilinizi bırakın. Eğer saç teli suya batıyorsa saçlarınızın oldukça yıprandığını ve bakım istediği anlamına gelir.  Eğer saç teliniz bakmıyorsa daha sağlıklı olduğunun göstergesidir.

Saçların Daha az Yıpranmaması İçin Neler Yapılabilir?

İlk olarak işe kalıcı boya yerine geçici boya kullan kullanmakla başlayın. Kullandığınız boya ve diğer saç bakım ürünlerinin kaliteli olmasına ve sizin saç tipinize uygun olmasına özen gösterin. Saç boyama tehlikesi olan bir eylemdir. Saçlarınızı en az yılda 2 kere fazla boyamanız tavsiye edilmez. Çünkü boya nedeniyle saçlar kuruyan saçları nemlendirmek için,  en az haftada 2-3 defa saçlarınıza bakım yapmanız gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir