SABİT MOTORLAR İÇİN MOTOR YAĞLARI

      Yorum yok SABİT MOTORLAR İÇİN MOTOR YAĞLARI

Motor içinde kül depozitlerinin oluşması belirli bir düzeye kadar istenmektedir. Çünkü bu depozitler subapın aşınmasını engelleyen koruyucu bir tampon tabakası oluşturur. Ancak kül oranının çok yüksek olması halinde istenmeyen zararlı depozitler oluşur, subaplar yanabilir, katalizatörler olumsuz şekilde etkilenir.sabit motor yağları, sabit motorlarda kullanılan yağlar, sabit motor için yağ

Doğal Gaz motor yağları çok dikkatli seçilmiş çeşit ve miktarda aşınmayı önleyici ve deterjan ve dispersiyon katkıları ile üretilmiş olmalıdırlar. Dengeli bir formülün tasarımı ve üretimi Doğal Gaz motor yağı üreticilerinin en büyük problemlerinden biridir.

Motor üreticileri her zaman için yağın kül oranını, viskozitesini ve kabul edilebilir katkı maddeleri oranını motorun el kitabında anlatırlar. Mesela Caterpillar, 3520 motoru için, SAE 30 veya SAE 40 düz viskozite ve az küllü yağ kullanmayı talep eder.

Yağ değişimleri, ideal yağ analizi değerlerine bağlı olarak yapılmalıdır. Yüksek kalite yağlar ile motorun ömrü uzayacaktır ve aşınmalar – arızalar önlenecektir. Ayrıca bu yağların ömrü sıradan yağlara oranla çok uzun olduğu için uzun yağ değiştirme aralığı da sağlarlar. Büyük miktar yağ kullanan ve çok değerli olan bu motorlarda yağ analizi fazla önem taşır. Çünkü yağ analizi ile motorun sağlığı ve içindeki aşınma süreçleri gözlenir ve ayrıca yağ değişimi güvenilir bir şekilde ideal zamanda yapılarak gereksiz yere yağ değiştirme masraflarının önüne de geçilir. Arızaları azaltan, motorun ömrünün uzamasına yarayan ve uzun yağ değişim aralığı sağlayan uzun ömürlü yağların motorun hizmet ömrü içinde tasarruflar yapılmasında önemi oldukça büyüktür.

Yağ analizleri, yağın bu uygulamaya yönelik belirli değerlerini ölçmelidir. Doğal Gaz motor yağı analizinde ölçülmesi gereken değerlerden bazıları şöyledir:

Viskozite, Baz sayısı(BN), Asit sayısı (AN), Glikol kirliliği, Su kirliliği, Çözünmezler (aşınma metalleri, karbon, kirleticiler gibi), Spektrokimyasal analiz, Nitrasyon/Oksidasyon.

Yağ analizleri kararlaştırılan belli saatlerde yapılır. Aynı aralıklarda (mesela her 250 saatte) yapılan en az 3 analiz sonucunun karşılaştırılması ile motorun durumu ile ilgili güvenilir bilgiler elde edilir. Elde edilen analiz sonuçlarına göre, analiz aralıkları ve yağ değiştirme aralıkları güvenle arttırılabilir. Motor yağları, yağ analiz sonuçlarına göre değiştirilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir