Rahim Ve İdrar Torbası Sarkması Nasıl Tedavi Edilir?

İdrar torbası sarkması sıkça kadınların daha çok karşılaştığı bir sağlık sorunu olmaktadır. Bunun fiziki olarak birçok nedeni vardır. Vücut idrar torbası sarkması sağlık sorunu yaşadığı zaman bir takım belirtileri de beraberinde yaşarlar. Bu belirtiler sonrası kadın doğum doktorlarına başvurmak ve tam teşhisi koymak gerekir.idrar torbası sarkması, rahim sarkması, rahim sarkması tedavisi

 İdrar Torbası Sarkması Nedir?

Kadınlarda çok sıklıkla meydan gelen idrar torbası sarkması idrar torbasının ve burada görev yapan önemli kasların zayıflaması hastalığı olarak tanımlanır. Burada ki organlar cinsel organlara komşu organlar olmaktadır. İdrar torbası ve burada idrarı tutan kasların görevini tam yapamaması idrar kaçırma gibi önemli sağlık sorunları yaşanmasına neden olur.

 İdrar Torbası Sarkması Nedenleri Nelerdir?

 Bu hastalık fiziki ya da iskelet sistemine bağlı olarak herkeste farklı nedenlerle meydana gelebilmektedir. Başta kadınlarda doğum yapmaya bağlı rahim genişlemesi ana nedenlerden biri olur. Kişide bir kas sistemi hastalığı varsa burada ki kasların da zayıflaması yine idrar torbası sarkması için bir neden oluşturur. Kimi bayanlarda ise aşırı kiloya bağlı olarak bu bölgelere yağ tabakalarının baskı yapması ile idrar torbası etrafında ki kasların çalışma şekli bozulur. Böylece fazla kilolu bayanlarda bu hastalık için bir tehdit altında olurlar. Kişinin şeker hastalığı da idrar torbası sağlık sorunlarına bir neden olarak bilinir. Tüm bu durumlardan farklı olarak kadının doğum esnasında yaşayacağı bir vajinal hasar da bu duruma doğrudan etken olur.

 İdrar Torbası Sarkması Belirtileri Nelerdir?

 Kişinin bu durumu anlaması ve doktora başvurması için bazı belirtileri yaşıyor olması gerekir. En başta kişinin idrar torbasında bir sağlık sorunu varsa, idrarını tutması pek mümkün olmaz. İdrarını yapan kadın tam boşaltamadığı hissi duyar. Ayrıca sürekli olarak ta gün içinde idrara çıkma isteği duyar. İdrar torbasında sarkma meydana gelen bir kişi için gece tuvalete çıkmak kaçınılmaz olur. Ayrıca en önemli detaylardan birisi de idrarını yaptıktan sonra damla damla idrar devam eder. Tam anlamıyla bu torbanın sarktığını anlayan veya tespit eden bir kimse, elini vajina bölgesine geçirdiği zaman burada eline gelen bir kitle hisseder.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir