Psikoterapi nasıl yapılır?

      Yorum yok Psikoterapi nasıl yapılır?

Bir dizi bilim ve psikoloji araştırması- değerlendirmesi temelli uygulama ya da tekniği kapsayan psikoterapide en çok merak edilen ve uzmanlara süreç başlangıcında en çok yönlendirilen soruların başından psikoterapi nasıl yapılır olmaktadır. Oysa süreç hakkında bilinçli ve detaylı bilgilendirmeye sahip bireyler için tedavi daha verimli ve keyifli olduğu gibi katılımınızı ve motivasyonunuzu da etkilemektedir.psikoterapi nedir, psikoterapi yapımı, psikoterapi yapım şekliFarklı psikoterapi uygulamaları

Geçtiğimiz on beş senedir terapi sürecine belli başlı araçlar da dahil edilmekte olan psikoterapide, bilgisayar gibi teknolojik uygulamalar da kullanılmakta ve fiziksel tepkiler ya da beynin yaydığı dalgalar bu şekilde tespit edilebilir, bu yolla kişiye rahatsızlık veren tepkiler de çözümlenebilmektedir.

Müzik terapilerinden grup terapilerine kadar birçok farklı uygulamanın olduğu psikoterapi nasıl yapılır sorusunun tam olarak cevabı ancak sizin dahil edildiğiniz detaylı bir değerlendirme sürecinin ardından size özgü şekilde belirlenmekte ve durumun gelişmesine göre de değiştirilebilmektedir. Genellikle sözlü iletişime dayalı olan bu uygulamaların içeriğinde birçok alternatif yöntem de yer alabilmektedir.

Psikoterapide yenilik dönemi

Psikoterapi gibi geliştirilmesi hala güncel ve hızlı şekilde devam eden bir uygulama bütününün de günümüz teknolojisi ve sağlık alanındaki yeniliklere bağlı yeni uygulamalarla tamamlanması da gerçekleşmektedir. Biofeedback, neurobiofeedback, neurofeedback ya da edufeedback adı verilen ve kişinin farkındalık seviyesini arttırarak tedaviye de katılımını olumlu şekilde etkilemek için kullanılan yöntemler, psikoterapide yeni bir çağ getirmekte denilebilir. Bu yöntemlere terapistlere anlık değerlendirme sağladığı gibi kişinin öz değerlendirme yapmasını da kolaylaştırmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir