Pedagog ne demek?

      Yorum yok Pedagog ne demek?

Üzerlerine titreyip büyüttüğümüz çocuklarımızın hiçbir sorunla karşılaşmamasını isteriz. Ne kadar çok dikkatli olsakda çevre , arkadaş ve bunun gibi faktörlerden dolayı bazı sorunlarla karşılaşırız. Bu sorunları çözemediğimizde bir uzmana danışmamız gerekir. Bu uzmanada pedagog denebilir. Fakat karıştırılmaması gereken bazı durumlar vardır. Pedagogla çocuk psikoloğu arasında farklar vardır. Bu farkları bilerek çocuğumuzu doğru amaçlar doğrultusunda doğru kişiye emanet etmeliyiz.pedagog kimdir, pedagog desteği alma, pedagoglar ne iş yapar

Pedagog ile ilgili yanlış bilinenler

Pedagog ne demek sorusunun cevabı bir çok kişi tarafından yanlış bilinmektedir. Pedagog eski yunan ve latinceden gelmektedir. Kelime anlamı olarak çocuklara eğitim vermekle yükümlü öğretmene götüren köle demektir. Bir pedagog çocuğa eğitim verebilir , onu eğitebilir , ailelere çocuk hakkında danışmanlık yapabilir fakat çocuğu tedavi edemez. Çocuğun tedavisi çocuk psikiyatristlerine ve çoçuk psikologlarının görevleridi. Pedagog kelimesi halk arasında çocuk psikoloğu olarak bilinmektedir. Bir çok çocuk psikoloğu kendini pedagog diye tanıtmaktadır. Fakat pedagog kelimesi çocuk psikoloğu için yeterli bir açıklama değildir.

Pedagogomuzu seçerken nelere dikkat etmeliyiz

Pedagog ne demek sorusunun cevabından da anlaşılacağı gibi pedagog çocuğumuzun sorunlarını çözemez sadece onu eğitim ailemize danışmanlık yapabilir. Peki pedagog seçerken nelere dikkat etmeyiliz.

İyi bir pedagog psikolojik danışmanlık ve rehberlik alanından 4 yıllık lisans mezunu olması gerekir .  Bundan sonrada çocuk psikolojisi alanında yüksek lisans ve doktora yapmış olaması önemlidir.

Kendisinin pedagog olduğunu söyleyen kişinin psikolojik danışmanlık ve rehberlik bölümünden mezun olup olmadığına kesinlikle dikkat edin. Çocuğunuzu yanlış kişilerin eğitmesini istemezsiniz. Bu yüzden pedagogunuzu iyi seçin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir