Otomatik Vites Ehliyet Sınıfı

      Yorum yok Otomatik Vites Ehliyet Sınıfı

Milli Eğitim Bakanlığı’nın yeni yönetmeliğine göre artık direksiyon sınavlarına manuel şanzımanlı araçlar ile girme zorunluluğu ortadan kaldırılmıştır. Geçtiğimiz yıllarda otomobil kullanmak isteyen kişiler, manuel şanzımanlı araçlar için B sınıfı sürücü belgesine sahip olmak zorundaydı. Elbette ki yine otomatik araç sürücüleri de B sınıfı ehliyet alması gerekmekteydi. Artık yapılan bu düzenlemeler ile bu zorunluluk ortadan kaldırılmış olup, otomatik araçlara özel tasarlanan otomatik vites ehliyet sınıfı sürücü adaylarına kolaylık sağlıyor.otomatik vites ehliyeti, otomatik vitesli araç ehliyetiKurs içerikleri ve sınav nasıl oluyor?

Elbette ki genel direksiyon bilgileri aynı olsa da, şanzıman çalışma sistemi her ikisinde birbirinden farklı olmaktadır. Vites düşürme ve artırma özellikleri otomatik olmasından dolayı sürüş kolaylığı en başlıca özellikleri arasında. Bundan kaynaklı olarak da hem teorik hem de direksiyon sınavları, otomatik araç modellerine uygun olarak içeriğe sahip olmaktadır. Yani bilmeniz gerekir ki bu ehliyet için aslında daha kolay bir sınav sizleri bekliyor.

Ön sınav geçme şartı ile

Elbette ki kolaylıkların olduğu kadar bazı zorluklarda otomatik vites ehliyet sınıfı için geçerli oluyor. Ehliyete sahip olabilmeniz için, bakanlıktan alınan bilgilere ve resmi açıklamalara göre ana sınavdan önce özel motorlu taşıt sürücü kursları bünyesinde yapılacak olan ön sınavdan geçme şartı gerekiyor. Ancak bu şart sağlandığında ana sınava katılmak mümkün oluyor. Bu şartlar dahilinde yine teorik sınav ve ana direksiyon sınavı tamamlanarak, belgeler sürücü adaylarına teslim ediliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir