Otogaz Sorunları Nelerdir?

      Yorum yok Otogaz Sorunları Nelerdir?

Benzin fiyatlarının bir hayli yükselmesi ve beraberinde dizel fiyatlarını da yanına çekmesi ile motorlu araç sahipleri otogaza yönelmeye başladı. Benzin ve dizel yakıtlara göre daha az masraf ile daha fazla yol götüren otogaz sistemleri son birkaç yıldır sırf bu sebeplerle daha çok ilgi görür oldu. Otogaz sistemleri çok fazla talep gördü ve görmeye de devam ediyor. Ancak bu kadar fazla talep gören otogaz sistemlerinin de elbette bazı sorunları meydana geliyor. Bazıları küçük, bazıları ise çok dikkat edilmesi gereken sorunlar otogaz sistemlerinde de meydana gelmektedir. Yazımızın devamında sisler için otogaz sistemlerinde meydana gelen sorunlardan bazılarına yer verdik ve kısaca neler olduğundan bahsettik, umarız burada yer alan bilgiler işinize yarar.otogaz sorunları nelerdir, sık karşılaşılan otogaz sorunları, otogazda ortaya çıkan sorunlar

LPG ile aracınızı kullanırken aracınız normalden çok daha fazla LPG yakıyorsa bu aracınızın otogaz sorunlarınızdan biridir. Bu sorunun çözümü için ilk olarak aracınızın yakıt sistemi kontrol edilmelidir. Yakıt sisteminde herhangi bir sorun varsa ve bu sorun benzin ile çalışırken de mevcut ise ilk olarak benzin ile ilgili sorun giderilmelidir. Yakıt sisteminizin benzin ile ilgili sorunu giderildiğinde yine aynı sorun LPG yakıtında da devam ediyorsa bu sefer otogaz sisteminin kontrolleri yapılarak müdahale edilmelidir. Tüm bu bakımlardan sonra aracınız eski durumuna kavuşacaktır.

Aracınızı LPG ile kullanırken geç çalışıyorsa bu da otogaz sorunlarınızdan farklı bir sorunudur. Bu sorunun temel nedenleri platinde bir sorun olması ya da sübap ayarınızın bozuk olmasıdır. Bu ana sorunlar kontrol edilmesine ve herhangi bir olumsuzluk gözlenmemesine rağmen hala geç çalışma sorunu varsa ateşleme bujileri kontrol edilmelidir. Ateşleme bujilerinin kablolarında oluşan bir problem ya da bujilerin kendilerinin sorunlu olması aracınızın geç çalışmasına sebep olabilir. Tüm bu noktalar kontrol edilip sorunsuz hale getirildiğinde aracınız eskisi gibi çalışmaya başlayacaktır.

Aracınızı LPG ile kullanırken rölantide problem yaşıyorsanız bu da otogaz sisteminizde oluşabilecek üçüncü sorundur. Bu sorunun çözümü için araçta vakumlu otogaz beyni kullanılıyorsa vakum emişi ile ilgili kısımlar, karbüratörlü araçlarda karbüratör kelebeği kontrol edilmelidir. Sizin aracınızda da bu sorun varsa yukarıdaki çözümlerden biri ile sorunuz hallolacaktır.

Aracınız koku yapıyorsa en önemli otogaz sorunu olarak bunu ele almalısınız. Çünkü otogaz sisteminizde kaçak olabilir ve bu sorun ciddiye alınacak bir problemdir. Herhangi bir gaz kaçağı olduğunda sonucu can kayıpları ile bitebilecek kazalar başına gelebilir. Bu gibi olumsuzluklar ile karşılaşmamanız için aracınız koku yapıyorsa bir an önce yetkili bir otogaz servisine aracınızı götürmelisiniz. Aracınızı götürdüğünüz servise tüm otogaz sisteminizi baştan sona inceletmeniz ve herhangi bir kaçak olup olmadığını kontrol ettirmeniz bunun yanı sıra herhangi bir parçada sorun varsa bu parçaların derhal yedek parçalar ile değiştirilmesini sağlamanızı tavsiye ederiz.

Benzinden otogaza geçiş paneliniz ve paneldeki ışıklar çalışmıyorsa bu da otogaz sorunlarınızdan bir an önce giderilmesi gereken biridir. Paneldeki ışıkların yanmamasının sebepleri kabloların yanlış bağlanması, kabloların herhangi bir şekilde zarar görmesi ile gerçekleşen bir sorundur. Bu durumda kablo bağlantıları kontrol edilmelidir, bağlantılar sağlam ise kablolar arızalıdır. Arızalı kablolar değiştirildikten ve doğru bağlantı yapıldıktan sonra gösterge paneli arızalarınız ortadan kalkacaktır.

Aracınız otogaz ile çalışırken gerekenden az çekiyorsa (az güçte çalışıyorsa) otogaz sorununuz var demektir. Bu arızanın temel sebebi avans ayarının olması gereken değerde olmamasıdır. Olması gereken ayarda olmayan avans ateşleme bujilerinin zamansız olarak ateşleme yapmasına sebep olmaktadır. Bu durumda zamansız ateşlenen bujiler yüzünden aracınızın gücü azalacaktır. Hatta bazı durumlarda aracınızın teklemesi gibi hiç hoş olmayan bir sorun da oluşabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir