Migren artışları sonbahar da

      Yorum yok Migren artışları sonbahar da

Migren hastaları maalesef hayatlarını bir kâbus olarak tanımlıyorlar. Elbette ki migren rahatsızlığını tetikleyen pek çok farklı faktör bulunurken, bunların en başında mevsim geçişleri bulunuyor. Bazı bilgilere göz attıktan sonra, sonbaharın migren ağrılarını daha fazla tetiklediğini görebilmek mümkün oluyor. Elbette ki migren sıcak havalarda etkisini daha az gösterirken, hava sıcaklığının yavaştan düşmekte olduğu sonbahar günlerinde kendisini daha fazla hissettirmektedir. Mevsimsel bir hastalık olarak tanımlanmayan migren, soğuktan olumsuz etkilenerek bu atakların 3 gün kadar sürdüğü bile uzman profesör doktorlar tarafından belirtilmiştir.migren hastalığı, sonbaharda migren hastalığı, migren hastalığı artış sebepleri

Dış etkenlerden etkileniyor

Bilinmesi gereken bir farklı özellik vardır ki, bu da migren hastalıklarının dış etkenlerden oldukça fazla etkilendiğidir. Yaşam tarzından tutun da yiyecek ve içecekler gibi pek çok farklı etken, migren ataklarını etkileyen faktörler arasında yer alıyor. Yine aslında soğuk hava ve rüzgâr etkileyen faktörler arasında sayılsa da elbette ki tek başına rüzgâr migreni tetiklemiyor da diyebiliriz. Rüzgâr ile birlikte havada yer alan kir, toz ve çeşitli maddeler ağrıyı tetikleyen özellikler arasında yer alıyor. Bunun için de daha temiz havalarda dışarıda vakit geçirmek, ağrıların azaltılmasında etkili bir rol oynayabilmektedir.

Adet migreni hakkında

Aslında migren ağrıları dediğimizde, ilk olarak bayanların akla gelmesi oldukça normaldir. Çünkü kadınlık hormonu bu rahatsızlığın temelinde yatan bir takım özellikler arasında yer alıyor. En önemlisi de adet döneminde yaşanan ağrılar olarak gösterilebilir. Bazı doktorların yaptığı açıklamalara göre aslında adet zamanının ilk günlerinde ağrının normal olarak karşılandığı belirtiliyor. Fakat bu karşılama aslında oldukça yersiz. Çünkü bilinmesi gerekir ki, bu dönemde adet migreni kendini göstermesinden dolayı, sizlere bazı problemler yaşatabilir diye konuştu. Böylelikle adet migreni yaşayan bayanların bir uzman doktora danışması ve muayene olması gerekmektedir. Yine erkeklerde de görülen migren hastalığı, kadınlara oranla oldukça az olsa da, bu durumun görülme olasılığı olarak % 8 olarak tanımlandı. Bu atakların kadınlarda görülme süresi ortalama değerler ile birlikte 1-2 arası olsa da erkeklerde ise sadece tek gün olarak sürdürüldüğü belirtilmiştir. Daha detaylı bilgilere uzman doktorlar tarafından ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir