Meme kanseri belirtileri ve tedavisi nasıldır?

      Yorum yok Meme kanseri belirtileri ve tedavisi nasıldır?

Meme kanseri bütün bayanların ortak yaşadıkları potansiyel bir hastalıktır. Sebebi birçok şeye göre değişebilmekte ve özellikle de stres kaynaklı olabilmektedir. Meme kanseri ve aslında tüm kanser hastalıklarında ana sebep strestir.

Son zamanlarda kanser tanımlamalarında kanserin psikolojik kaynaklı bir hastalık olduğu konusunda mutabık kalınmaktadır. Yani tüm kanser hastalıkları aslında bir tür psikolojik hastalık olarak kabul edilmektedir. Meme kanseri de bayanlarda psikolojij sorunların sonucu olarak karşımıza çıkıyor.meme kanseri belirtileri, meme kanseri oluşumu, meme kanserinin anlaşılmasıMeme kanseri belirtilerine baktığımızda ağrı, sızı belirtilerinden önce dokununca ele bir sertlik gelmesi ile farkediliyor. Kadınların bu neden ile ara ara gögüslerini kendi kendilerine kontrol etmeleri gerekiyor. Erken teşhis için ilk olarak kendi kendine muayene yoluna gidilmesi gerekiyor.

Memedeki kitle meme ucunda ve ciltte çekilmeye, meme ucunda çökme ve ya kanama gibi etkilere neden olabilmektedir. Meme kanseri ilerlediğinde ise koltuk altı lenf bezlerine ilerler ve buradan farklı organlara atlayarak tehlikeli hale gelebilmektedir. Bu neden ile erken teşhis yoluna gidilmelidir.

Meme kanseri sebepleri arasında emzirme döneminde sütbezlerinde kalan sütün zaman içinde sertleşerek kitlete dönmesini de sayabiliriz. İyi huylu olabileceği gibi zaman içinde köyü huylu bir kitleye de dönebilmektedir. İyi huylu ise cerrahi yöntemler ile alınabilir. Kötü huylu ise de daha çok radyoterapi gibi yöntemler düşünülmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir