Kolik Nedir?

      Yorum yok Kolik Nedir?

Yeni doğan bebeklerin yaklaşık yüzde 25′inde genellikle kolikten kaynaklanan, durdurulması imkansız ağlama nöbetleri olur. Bu rahatsızlık yaşamın ilk birkaç haftasında başlar ve genellikle yaklaşık altı hafta sonra en şiddetli haline ulaşır. Kolikli bebeklerim hemen hepsi üç ay içinde bu sorundan kurtulur. Bu süre içinde bebeğinizi rahatlatmak için uygulanabilecek çeşitli tedavi yöntemleri bulunmaktadır.

Kolikli bir bebek, genellikle akşamın erken saatlerinde başlayarak saatlerce ağlayabilir. Böyle ağlayan bebeğin dizleri bükülür, göğsüne doğru çekilir ve elle yoklandığı zaman karnı sert ve şiştir. Bebek sonunda uykuya daldığında ise bir-iki saat içinde uyanıp yeniden avaz avaz ağlamaya başlayabilir.kolik belirtileri, kolik kimlerde görülür, kolik ne demekKolikli bebeklerin çoğu genellikle diğer açılardan sağlıklı olur. Bebekler birçok nedenle ağlar, ancak kolik ağlaması ayırt edicidir; bebeğin yorgun veya aç olduğu için değil ağrıdan ağladığı bellidir. Ağrıya, bağırsak duvarlarındaki kasların kasılmasının yol açtığı düşünülmektedir, ancak bu kasılmanın nedeni belirsizdir. Olası kolik nedenleri şunlardır:

  • Sıkışan gaz.
  • Beslenme sorunu.
  • Sigara dumanına veya anne sütüne geçmiş olan bir miktar nikotin tadına karşı tepki.
  • Bebek mamasındaki süte veya emziren annenin beslenme rejimindeki bir şeye karşı hassasiyet.
  • Sindirim sistemindeki sinirlerin tam gelişmemiş olması.
  • Bebek üç aylık olmadan katı besin verilmesi.

Bunu biliyor muydunuz?

Kolik olan bebeklerin bazıları müzik, şarkı ve hatta elektrik süpürgesinin veya otomobil motorunun sesi ile sakinleşir.

Tedavi

Beslenme: Bebeğinizi emziriyorsanız, bebeğin, emzirmeye başladıktan birkaç dakika sonra gelen son sütü emmesi için yeterince zaman verin. Diğer memeye çok çabuk geçer ve emmeye başladıktan kısa süre sonra ondan da ayırırsanız bebek doymuş olabilir, ancak son sütü emecek zamanı olmadığından yalnızca yağı az olan ve memeden ilk gelen ön sütü emmiş olur. Son süt olmadan, ön süt mideden bağırsaklara çok çabuk geçer. Bu durumda da içindeki laktoz (süt şekeri) bağırsaklarda mayalanıp gaz yapabilir. Sütünüz bol ise, bebeğinizi her emzirişinizde iki memeden değil, tek bir memeden emzirin.

Gerekirse, bebeğinizi rahatsız eden bazı maddelerin sütünüze geçmemesi için beslenme rejiminizi değiştirin. Süt ürünleri meme emen bazı bebeklerde sorun yaratabilir; bazıları da yumurta, muz, elma, portakal, çilek, domates, çikolata, kahve, kola veya alkol gibi maddelere karşı hassasiyet gösterirler.

Bağırsak gazı yapan bazı maddeler de eser miktarda anne sütüne geçebilir. Bunların arasında karnabahar, brokoli, Brüksel lahanası, biber, soğan,

Bebeğiniz kolik olduğunda, onu göğsünüze sıkı sıkı bastırıp dolaştırın. Vücudunuzun sıcaklığı onu sakinleştirir ve kendini güvende hissetmesini sağlar.

sarımsak, baklagiller, ravent ve salatalık yer almaktadır. Bunlardan birini yedikten sonra bebeğinizi emzirdiğiniz zaman ağlaması artıyorsa, bu yiyeceği beslenmenizden çıkarın. Yemeklerinize zencefil, keraviye, dereotu, kekik, rezene ve tarçın gibi yatıştırıcı özelliği olan şifalı ot ve baharatlar koyun.

Bebeğinize mama veriyorsanız, doktor tavsiyesi olmaksızın mamasını değiştirmeyin.

Bitkisel ilaçlar: Bitkisel ilaçlar kullanmanın bebeğiniz için uygun olup olmadığını çocuk doktorunuza sorun. Eğer yanıtı olumlu ise, her emzirmeden önce bebeğinize ufak bir bardak veya kaşıkla birkaç yudum ılık bitki çayı içirin. Rezene, papatya, zencefil, melisa veya nane mide ve bağırsakları rahatlatabilir ve kolik nedenli olması muhtemel ağrılı spazmları önler. Günde çeyrek bardaktan fâzla bitki çayı vermeyin.

Homeopati: Bebeğiniz ağnsı olduğu zaman dizlerini karnına doğru çekiyor ve ısındıkça veya masaj yapıldığında rahatlıyorsa, magnesia phosphorica (magnezyum fosfor) her bakımdan çok etkili bir ilaçtır. Bebeğiniz aşırı derecede huzursuzsa Chamomilla (Papatya) veya Colocynthis (Acıelma) deneyebilirsiniz.

Diğer tedavi yöntemleri: Kraniyal osteopatinin bazı bebeklere iyi geldiği görülmektedir.

Ne zaman tıbbi yardım gerekir?

  • Bebeğinizin kolik ağlamaları ile başa çıkamıyorsanız veya ona sinirlenmeye başlarsanız.
  • Bebeğiniz dört aylık olduktan sonra hâlâ uzun uzun ağlamaya devam ederse.

Acil durumlar

  • Bebeğiniz kusarsa, dışkısı normal değilse veya kanlı olursa, ateş veya deride döküntü varsa ya da karnı aşırı sertleşirse.
  • Bebeğiniz az yiyor veya etrafına tepki vermiyorsa.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir