Ketojenik diyet nedir?

      Yorum yok Ketojenik diyet nedir?

Ketojenik diyet, refrakter epilepsiyi tedavi etmek için kullanılan yüksek yağlı yiyeceklerin ve yeterli protein içeren yiyeceklerin çoğunlukla tıpta tüketildiği ve çocuklarda kontrol edilmesi zor olan düşük karbonhidratlı bir diyettir. İnsanlarda ketojenik diyetin bir diğer adı da keto diyetidir.

Sınırlı tıbbi araştırmanın bir sonucu olarak, ketojenik diyetin kilo vermeyi teşvik ettiği ve epilepsi, Alzheimer, diyabet ve kanser gibi bazı hastalıklara ve sağlık sorunlarına yardımcı olduğu görülmüştür. …ketojenik diyet nedir, ketojenik diyetin faydaları, ketojenik diyetin sağlığa etkileriBununla birlikte, uzun süre sürekli olarak sürdürülmesi, tehlikeli sağlık sonuçlarına yol açabilir. Araştırma sağlık uzmanları tarafından henüz yeterince yapılmadığından, ketojenik bir diyete başlama ve devam etme kararlarının bir diyetisyene danışarak ideal koşullarda dikkatlice verilmesi önerilir.

Epilepsiyi tedavi etmek için ketojenik diyet kullanan çalışmalarda, vakaların yarısından fazlası epileptik nöbetlerde farklı oranlarda azalma gösterdi. Hastaların belirli bir yüzdesinde, ketojenik diyetin Atkins diyeti ve diğer düşük karbonhidratlı diyetlerle pek çok ortak noktası vardır.

Ketojenik diyetin temeli, karbonhidrat alımını dışarıdan önemli ölçüde azaltmaktır. Karbonhidrat alımındaki bu azalma, vücudu ketozis olarak anılan metabolik bir duruma sokar. Ketozda vücut enerji için yağ yakmada çok daha verimli hale gelir ve vücut enerji ihtiyacını karbonhidratlardan ziyade yağ ile karşılamaya başlar.

Bu süreçte yağ, karaciğerde ketonlara dönüştürülür ve hatta beyne enerji sağlamak için bile kullanılabilir. Ketojenik diyet, hem kan şekerinde hem de insülin seviyelerinde keskin bir düşüşe neden olabilir.

Ketojenik diyetin faydaları nelerdir?

Ketojenik diyet, öncelikle epilepsi gibi nörolojik hastalıkları tedavi etmek için bir araç olarak ortaya çıktı. Bu konuyla ilgili araştırmalar, ketojenik diyetin epilepsili çocuklarda nöbetleri önemli ölçüde azaltabileceğini göstermiştir. Ancak ketojenik diyetin özellikle metabolik, nörolojik veya insülinle ilgili hastalıklarda birçok sağlık yararı sağlayabileceğini göstermek için çeşitli çalışmalar yapılmıştır.

Doğru kullanıldığında ketojenik diyet sağlıklı bir şekilde kilo vermenize ve çeşitli tıbbi sorunlar ve hastalıklar için risk faktörlerini en aza indirmenize yardımcı olabilir. Kalori saymadan ve beslenmeyi izlemeye fazla odaklanmadan kilo vermede etkili olduğu gösterilmiştir.

Ketojenik diyet, vücut yağı, HDL kolesterol, kan basıncı ve kan şekeri gibi kalp hastalığına yol açabilecek risk faktörlerini iyileştirebilir. Keto diyetinin Alzheimer hastalığının semptomlarını azalttığı ve ilerlemesini yavaşlattığı gözlemlenmiştir.

Ayrıca, Parkinson hastalığının semptomlarını hafifletmeye, polikistik over sendromunda önemli rol oynayabilen insülin seviyelerini düşürmeye ve daha az şeker veya işlenmiş gıdalar kullanarak akne ve akneyi azaltmaya yardımcı olduğunu gösteren küçük çalışmalar yapılmıştır. düşük insülin seviyeleri.

Araştırmalar, ketojenik diyetin sarsıntının etkilerini azaltmaya ve yaralanmanın iyileşmesini hızlandırmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir. Bununla birlikte, bu alanlardaki araştırmalar seyrektir, kapsam olarak sınırlıdır ve uzun vadeli etkiler görülmeye devam etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir