Karaciğer Kanseri Nedenleri Nelerdir?

      Yorum yok Karaciğer Kanseri Nedenleri Nelerdir?

Karaciğer kanserinin en büyük nedeni, Hepatit B hastalığı yani B tipi sarılıktır. Bilim adamlarının yaptıkları araştırmalara göre karaciğer kanseri belirtileri Hepatit B hastalarında, 200 kat daha fazla görülmektedir. Hepatit B hastalığının karaciğer kanserine yakalanma oranını 200 kat gibi muazzam bir derecede arttırması, karaciğer kanseri nedenleri arasında bu hastalığı 1. sıraya koymaktadır.karaciğer kanseri, karaciğer kanseri nedenleri, karaciğer kanseri tedavisiKaraciğer kanseri tedavisi tıpkı diğer kanser türlerinde olduğu gibi erken tanı ile yüksek oranlara ulaşan bir rahatsızlıktır. Karaciğer kanseri belirtileri konusunda da oldukça ketum bir tavır içerisindeki kanser türlerinden olduğundan, ölümcül kategoride sayılan kanserlerden birisi olarak kabul edilmiştir. Karaciğer kanseri belirtileri görülen hastalarda, ne yazık ki karaciğer kanseri ilerlemiş demektir ve erken tanı için geç dahi kalındığı söylenebilir. Bu nedenle karaciğer kanseri tedavisi sürecinin ilk evrede mümkün hale gelebilmesi için düzenli sağlık taramalarının yapılması gerekir.

Karaciğer kanseri belirtileri hastanın vücut yapısına, vücudun kansere verdiği tepkiye, kişinin genetik özelliklerine, kanserine karaciğere yayılması ve etkisine ve karaciğer kanserinin evresine göre değişebilmektedir. Ancak genel olarak görülen karaciğer kanseri belirtileri; karın bölgesinde sıvı toplanmasına bağlı gelişen şişlik, mide bölgesinde şiddetli ağrı, halsizlik hali, güçsüzlük, aşırı kilo kaybı, iştahsızlık ve sarılık olarak tanımlanabilir. Karaciğer kanseri belirtileri genellikle alkol bağımlılığı nedeni ile gelişen siroz hastalıklarının devamında ve Hepatit B hastalıklarının ilerleyen safhalarında görülür.

Karaciğer kanseri doğrudan karaciğerde oluştuğunda HCC yani Primer karaciğer kanseri, vücuttaki başka bir organda görülen kanser hastalığından karaciğer sıçramışsa Sekonder karaciğer kanseri olarak adlandırılır. Her iki karaciğer kanseri tipi için cerrahi müdahale karaciğer kanseri tedavisi için öncelikli tercihtir. Ancak karaciğer kanseri tedavisi için tercih edilen cerrahi müdahaleler kadar operasyon sonrası hastaya uygulanan diğer karaciğer kanseri tedavisi yöntemleri de çok önemlidir. Radyoterapi, kemoterapi ve diğer birçok karaciğer kanseri tedavisi yöntemi, karaciğer kanseri belirtileri görülen hastanın hastalığının yayılmaması için gereklidir. Karaciğer kanseri tedavisi ile ilgili olarak yapılan araştırmalar sayesinde geliştirilen birçok yeni yöntem, bu kanser türünün tedavi oranını büyük ölçüde yükseltmiştir ve her geçen gün daha da yükseltmeye devam etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir