Kablosuz Modemin Sinyali Nasıl Arttırılabilir?

      Yorum yok Kablosuz Modemin Sinyali Nasıl Arttırılabilir?

Evinizde veya iş yerinizde internete bağlanabilmek için kablosuz modem kullanıyorsanız yaşayabileceğiniz en temel sorunlardan bir tanesi modemin sinyalinin alakasız yönlere dağılması ve bilgisayarınıza sinyalin az ulaşmasıdır. Hele ki bir de modem bulunduğunuz yerden bayağı bir uzakta ise modemin sinyallerinin dağılma olasılığı çok daha yüksektir. Basit bazı uygulamalarda bulunarak modeminizin sinyalinin dağılmasını engelleyebilir ve daha rahat bir şekilde internette gezinebilirsiniz. Modemin sinyalinin farklı yönlere dağılmaması için öncelikle bir yansıtıcı özelliği olan yarım silindir yapmalısınız. Yansıtıcı yarım silindir yapabilmeniz için ihtiyacınız olan malzemeler şunlardır.

Modemin sinyalini arttırma, kablosuz internet sinyali, kablosuz modem sinyali

  • Tuvalet kağıdı ya da mutfak havlusunun karton rulosu
  • Alüminyum folyo
  • Bant
  • Makas

Tuvalar kağıdı veya mutfak havlusunun karton rulosunu çıkartın. Zaten evinizde bu ürünlerden en az birini kullandığınız için boş rulosu illaki vardır. Boş ruloyu elinize alın ve makas yardımı ile diklemesine boydan boya kesin. İki kenardan boydan boya keserek silindir biçiminde olan ruloyu yarım silindir haline getirin. Alüminyum rulodan yarım silindirinizin iç yüzeyini kaplayacak miktarda kesin. Kestiğiniz alüminyum folyo parçasını yarım silindirin içine bant yardımı ile sabitleyin. Yansıtıcı özelliği bulunan yarım silindirin tüm bu işlemleri yaptığınızda hazır olacaktır. Artık tek yapmanız gereken bu yarım silindiri modeminizin anteninin arkasına bantlamaktır. Yarım silindirin çevrili olduğu tarafa tüm kablosuz internet sinyali yönlenecek ve kolayca internete erişim sağlayabileceksinizdir.

Normalde modemlerin antenleri 360 derecelik açıyla sinyalleri etrafa yayarlar. Çünkü modemin bulunduğu konuma göre etrafta internet bağlantısı sağlaması gereken kişiler olabilir. Eğer modemler tek bir yöne doğru sinyal verseydi sadece sinyalin ulaştığı o yönde bulunun kullanıcılar internete bağlanabilirdi. Silindir ile yansıtma yöntemi de işte aynen bunu yapmaktadır. 360 derecelik açıyla sinyalleri dağıtan modemin sinyali 140-180 derecelik bir açı ile tek bir yöne doğru iletilmektedir. Sizin tersiniz yönde kalıp da internete bağlanan kişiler var ise silindir yöntemini kullandığınızda internete bağlanmada sorun yaşayabilirler. Bu durumu düşünerek yarım silindir taktiğini deneyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir