İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARININ ÇALIŞMA ALANLARI

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın çıkardığı yönetmeliklerle tüm iş yerlerine iş güvenliği uzmanı ile çalışma zorunluluğu getirilmiştir. İş güvenliği uzmanları çalışma yerlerinde oluşabilecek kazaların önlenmesi için çalışmaktadır. Gerekli risk analizlerini yaparak tehlikelerin ortadan kaldırılmasını sağlarlar. Önlenemeyecek kazalar için güvenlik önlemlerini alırlar. Acil durum planlarını hazırlarlar. Çalışanlara iş sağlığı ve iş güvenliği konusunda eğitimler verirler.iş güvenliği uzmanları nerelerde çalışır, iş güvenliği uzmanlarının çalışabileceği yerler, nerelerde iş güvenliği uzmanları görev alabilir

Ülkemizde çalışan sağlığına son dönemde büyük önem verilmektedir. Bakanlık denetimleri sıklaştırmıştır. Bu sebeple mevcut olan iş güvenliği uzmanları yetersiz kalmıştır ve istihdam sağlanmıştır. Eğitim kurumlarına yetki verilerek iş güvenliği kursları açılmıştır. 220 saatlik, teorik ve pratik eğitimi tamamlayan adaylar Milli Eğitim Bakanlığı’nın hazırladığı iş güvenliği uzmanlığı sınavlarına girerek sertifikalarını alabilmektedir. İşyerleri tehlike analizleri yapılarak, az tehlikeli, tehlikeli ve çok tehlikeli olarak belirlenir. Buna göre az tehlikeli işyerlerinde A, B veya C sınıfı sertifikası olan iş sağlığı uzmanları çalışabilir. Tehlikeli işyerlerinde A veya B sınıfı sertifikaya sahip, çok tehlikeli işyerlerinde ise yalnızca A sınıfı sertifikaya sahip iş güvenliği uzmanları çalışabilmektedir. İş güvenliği uzmanlığı sertifikasını almak için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın yetkilendirdiği eğitim kurumlarında eğitim alınmalıdır. A, B ve C sınıfı sertifika için ayrı ayrı eğitim verilmektedir. C sınıfı sertifikaya sahip uzmanların B sınıfı sertifika almak için 3 yıl fiilen çalışmış olması gerekir. A sınıfı sertifika için ise 10 yıl fiilen çalışma zorunluluğu aranır. Eğitimlerini tamamlayan adaylar her sertifika için ayrı ayrı yapılan sınavlara girerek geçer not almaya çalışır. Görüldüğü üzere çok tehlikeli çalışma ortamlarında iş güvenliği uzmanı olarak çalışabilmek için uzun yıllar boyunca tecrübe kazanmak gerekir.

50’den daha az çalışanı olan şirketler ortak sağlık güvenlik birimleriyle anlaşarak, iş güvenliği uzmanı teminini yapabilmektedir. Gerekli kontrolleri periyodik olarak yapmaları sağlanır. Geriye kalan şirketler ise tam zamanlı sözleşmeli iş güvenliği uzmanlarıyla çalışmak zorundadır. Çalışanların sağlığını tehdit edecek tehlikelerin oluşabileceği işyerlerinin hepsinde iş güvenliği uzmanları bulunmalıdır. Çalışanların güvenli şekilde çalıştıklarını bilmesi, onları daha huzurlu yapacaktır. Bu sayede en verimli şekilde çalışabileceklerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir