Hızlı Kilo Kaybı Zararları

      Yorum yok Hızlı Kilo Kaybı Zararları

Hızlı kilo kaybı, birçok kişi istemesine rağmen sağlıksız bir durumdur. Katı bir diyet uygulayarak çok hızlı kilo veren kişilerde kas kaybı ve sıvı kaybı gibi istenmeyen durumlar vardır. Kas kaybının en önemli nedeni, çok düşük kalorili diyet sonucunda vücudun kas proteinlerinin yanı sıra enerji için yağı kullanmasıdır. Kas kütlesi kaybı ile birlikte yoğun kilo kaybı sonrası vücut ağırlığı azalmış olsa bile istenilen görünüme ulaşılamaz. Bu durumda bölgesel yağlanma ve sarkmalar kaçınılmaz olarak meydana gelecektir. Hızlı kilo vermenin bir diğer zararlı etkisi de metabolizmanın yavaşlamasıdır. Kilo vermek için diyet kullanırken kısmi açlık olduğu için vücut bu duruma adapte olur ve metabolizma hızını yavaşlatır. Başka bir deyişle, insan vücudu daha az enerji ile hayatta kalmaya, hayatta kalmak için adaptasyonlar geliştirmeye alışır. Yiyeceklerin kalori içeriği ne kadar düşükse, ne kadar hızlı kilo verirseniz, metabolizma hızınız o kadar yavaşlar. Diyeti bıraktıktan sonra metabolizma hızındaki düşüş nedeniyle kişi az miktarda yemek yedikten sonra bile kilo almaya başlar. Hızla kilo verdikten sonra kilo alma sorunlarının ana nedeni budur. Bunun olmasını önlemek için kişiler diyet yaparken sabırlı olmalı ve hızlı kilo verebilmek için katı diyetlerden kaçınmalıdır. Ayrıca az ve çok yemek yeme ilkesine dikkat ederek vücutta açlık hissini olabildiğince engellemelisiniz.hızlı kilo verme, kilo verme yolları, hızlı kilo vermenin sakıncalarıEvde zayıflama uygulamaları

Kilo verme diyetini kullanmanın en sağlıklı ve en güvenli yolu bir diyetisyene danışmaktır. Bununla birlikte, birkaç kilo vermek ve ilkbaharda vücutlarını şekillendirmek isteyenler, bu hedeflere evde kilo verme uygulamaları ile ulaşabilirler. Bunu yapmak için her şeyden önce giriş ve çıkış zamanları üzerinde anlaşmak gerekir. Sabah erken kalkmak ve güne kahvaltı ile erken başlamak, metabolizma hızını artırmak ve kilo vermeyi desteklemek açısından önemlidir. Kahvaltı ve atıştırma saatleri olabildiğince düzenli olmalıdır. Ek olarak, yatmadan 2 saat önce bir gece atıştırmalıkını tamamlayarak yemeyi bırakmalısınız. Evde kilo verirken dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli nokta egzersizdir. Evde rahatlıkla yapılabilecek fitness, pilates, yoga gibi birçok alternatif egzersiz var. Bu tür egzersizlerle bir plan tanımlanarak düzenli bir egzersiz programı oluşturulmalıdır. Daha önce düzenli egzersiz yapmamış kişiler egzersize hafif bir şekilde başlamalı ve her hafta egzersiz yoğunluğunu artırmalıdır. Bu uygulama metabolizma hızının ve dolayısıyla kilo verme hızının yavaşladığı dönemlerde de büyük fayda sağlayacaktır. Beslenme ve egzersize ek olarak su tüketimine de dikkat edilmeli ve günlük minimum 2-2,5 litre su içilmelidir. Eğitim günlerinde bu miktar artırılmalıdır.

Bahar aylarının başında kilo vermek ve daha tonlu bir vücuda sahip olmak istiyorsanız öncelikle bir sağlık kuruluşuna gidip rutin sağlık kontrollerini yaptırmalısınız. Diyetinizi etkileyebilecek herhangi bir tıbbi durumunuz yoksa diyetisyene danışarak zayıflama diyetine başlayabilir, sağlıklı ve fit bir vücuda sahip olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir