Hipertansiyon nedir?

      Yorum yok Hipertansiyon nedir?

Hipertansiyon, kalp atışlarıyla vücuda atardamar duvarlarına taşınan kanın uyguladığı kuvvetin kalp hastalığı gibi sağlık sorunlarına neden olacak kadar yüksek olduğu yaygın bir tıbbi duruma verilen addır. Hipertansiyon, yüksek tansiyon olarak da bilinir.

Normal şartlar altında kan basıncı, yani kan damarlarının duvarlarına uygulanan kan basıncı, hem kişinin kalbinin pompaladığı kan miktarı hem de kanın atardamar veya damarlardaki akışının uyguladığı direnç miktarı ile belirlenir. . Kalp kasıldığında ölçülen tansiyona sistolik ve kalp yumuşadığında ölçülen tansiyona diyastolik denir.hipertansiyon belirtisi, hiper tansiyon belirtisi nedir, hipertansiyon nasıl anlaşılırKalp ne kadar çok kan pompalarsa ve arterler ne kadar dar olursa, kan basıncı o kadar yüksek olur. Kardiyovasküler hastalık riski taşımayan 18 yaşın üzerindeki kişiler için dinlenme sırasındaki sistolik değer 120 mm Hg’yi geçmemelidir. Art., Veya 12 ve diyastolik değer maksimum 80 mm Hg olmalıdır. Madde veya 8. Bu değerlerin üzerindeki sonuçlar, ilk aşamada hipertansiyonun habercisi olarak kabul edilir. Bu değerler genellikle önce sistolik ve sonra diyastolik değerler olarak okunur, yani 120/80 veya 12/8. Hastalık riski taşıyan kişilerde bu değer 110 mm Hg’ye eşit alınır.

İnsanlar uzun yıllar hiçbir belirti vermeden hipertansiyondan muzdarip olabilirler. Herhangi bir belirti olmasa bile, hipertansiyon kan damarlarında ve kalpte gözle görülür hasara neden olmaya devam ediyor. Bu, kontrolsüz hipertansiyon, kalp krizi ve felç gibi ciddi sağlık sorunları riskini artırır.

Hipertansiyon genellikle yaşla birlikte gelişir ve sonunda neredeyse herkesi etkiler. Bununla birlikte, hipertansiyon kolayca tespit edilir ve bir kez bulunduktan sonra bununla başa çıkmanın çeşitli yöntemleri vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir