Hindistan Cevizinin Sağlığa Faydaları

      Yorum yok Hindistan Cevizinin Sağlığa Faydaları

Hindistan cevizi doymamış yağların dışında doymuş yağları yüksek miktarda içermektedir. Ancak bunlar zararsız yağladır. Bu yağlar, orta derecede yağ asitleri ve trigliseritler içermektedir. Bu yağ asitleri vücut tarafından farklı şekilde emilmektedir. Bu yağların epilepsi ile Alzheimer gibi beyin bozuklukları üzerinde tedavi edici etkilere sahip olduğu düşünülüyor. Hindistan cevizi sağlığa faydalarını ise, şu şekilde sıralayabiliriz;

Lif Deposu: Hindistan cevizi diyet lifini yüksek düzeyde içerir ve bu oran ortalama %61 değerindedir. Bu özelliği sayesinde glikoz salgılanmasını yavaşlatır ve daha sonra enerjiye dönüştürerek hücrelere aktarır, bu durum da diyabet gelişim riskini azaltır ve enzim sistemi üzerinde stres gidermeye yardımcı olmaktadır.hindistan cevizinin faydaları, hindistan cevizinin yararları, sağlık açısından hindistan cevizi tüketimi

Diyabeti Dengeler: Hindistan cevizi kanda insülin salgılamasını ve glikoz düzeyini azaltmaktadır. Bu durum diyabetin kontrol altında tutulmasını sağlıyor. Bu durumun dışında kanda şeker seviyesini düşüren ve arttıran gelisemik seviyesinin dengelenmesine yardımcı oluyor.

Yaşlanmayı Yavaşlatır: Hindistan cevizi kinetin ile trans-zeatin açısından oldukça zengindir ve bu maddelerin anti kanserojen özellikleri dışında yaşlanmayı yavaşlattığı düşünülür.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir: Hindistan cevizi tüketimi bağışıklık sistemi açısından oldukça önemlidir. Bunun en önemli sebebi hindistan cevizinin antiviral, antifungal, anti bakteriyel ile anti parazitik özelliklerinin bulunmasıdır.

Karın Yağlarını Eritir: Hindistan cevizi karın boşluğundaki fazla yağların eritilmesine ciddi anlamda katkı sağlamaktadır. Bunun dışında karındaki yağların neden olduğu hastalıkların tedavisine yardımcı oluyor.

Hindistan Cevizi Enerji Sağlar: Hindistan cevizi yağı yakarak enerjinin artmasını sağlamaktadır. Hindistan cevizinin açlık hissini bastırıcı özelliğinin dışında vücuda doğrudan iştah azaltıcı maddeler salgılamaktadır.

Epilepsi Hastalığına İyi Geliyor: Ketonejik diyet özellikle çocuklarda epilepsi hastalıklarının tedavisinde kullanılıyor.  Hindistan cevizinin en önemli özelliğinden bir tanesi de bu maddeyi içerdiği için epilepsi hastalarına iyi geliyor olmasıdır.

Hindistan Cevizi Kanserle Mücadele Eder: Modern tıp tarafından yapılan pek çok labaratuvar araştırması hindistan cevizi tüketiminin kansere yakalanma riskini azalttığını belirtmiştir.

İdrar Yolu Enfeksiyonunu Önler: Hindistan cevizinin doğal diüretik özelliği idrar yolu enfeksiyonlarıını önlemektedir. Bu özelliği özellikle idrar akışının hızlanmasını sağlayarak enfeksiyonun ortadan kalkmasına yardımcı oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir