Hangi tür diş teli tercih edilmeli?

      Yorum yok Hangi tür diş teli tercih edilmeli?

Şeffaf diş teli, ortodonti tedavisinde diş hekimlerinin hastalarına uyguladığı tedavilerden biridir. Bu tedavi yönteminin tercih edilmesinin ilk sebebi estetik kaygı oluşturmaması ve çıkartılabilir takılır olması sebebi ile metal diş teline oranla daha kullanışlı olmasıdır.şeffaf diş teli, diş teli nasıl takılır, diş teli takma, metal diş teliDiş teli, uygulanma şekli itibariyle de tedavi sırasında bir zorluk çıkartmayacaktır. Genel olarak 9-15 ay arası bir süreçti hasta bu telleri kullanır. Kullanımı oldukça kolaydır. Dişin arka tarafına uygulandığı için dışarıdan gözükmesi imkansızdır. Bu durumda sizi diş teli taktığınıza inanamayanlar olabilir. Fakat çıkartılır takılır olduğu için, size inanmayan kişiye diş tellerinizi gösterebilirsiniz. Şeffaf diş teli metal diş tellerinin yarattığı ‘’ diş telleri estetik açıdan görüntü kirliliğidir’’ algısını yenmiştir.

Diş çapraşıklıklar, çene bozuklukları erken yaşta teşhis konulması gereken sorunlardır. İlerleyen yaşlarda tedaviler, genç yaşlara oranla daha uzun sürer.

Şeffaf diş teli bakımı için ekstra herhangi bir şey yapmaya gerek yoktur. Yemek yerken çıkarmamız gerekmektedir ve zorunlu durumlar olmadıkça ağızda durması tedavi sürecinin yavaşlamamasına neden olacaktır. Herhangi bir sorun olduğunda hekimimize başvurmamız gerekmektedir. Kendi başımıza çareler üreterek tedavi sürecini yavaşlatabiliriz.

Şeffaf diş teli metal diş tellerine göre daha pahalıdır. Bunun sebebi ise yapımında kullanılan malzemeler ve tedavi sürecidir. Fiyatlar Türk Diş Hekimleri Birliği tarafından belirlenmiştir. İl ve ilçelere göre değişkenlik gösterebilmektedir.

Bazı kişiler diş hekimlerine güvenmekte zorluk çekiyorlar ve bunları kötü tecrübelerine dayandırıyorlar. Gideceği diş hekiminin alanında son derece uzman ve muayenelerinde başarılı kişiler olmaları istiyorlar. Fakat her zaman diş hekimlerine güvenmemiz gerekmektedir. Bir tedaviyi yarıda bırakıp başka hekimde tedavi olmaya devam etmek gibi hatalar yapmamız gerekmektedir. Zaten bu durumda tekrar eski hekimimize muayene olmamız gerektiği bize bildirilecektir.

Diş hekimliği fakültesi zor bir bölümdür. ÖSS sisteminde yüksek puanlar alınması gerekmektedir. 5 sene eğitim alındıktan sonra mezun olunur ve belli bir konuda uzmanlaşmak için tekrar seneler harcamak gerekir. Bunları düşünürsek, bu eğitimden geçen ve senelerini harcayan hekimlerimize her zaman güvenmemiz gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir