Güneş Yoksa D Vitamini De Yok

      Yorum yok Güneş Yoksa D Vitamini De Yok

Güneş ışığı eksikliğinden kaynaklanan D vitamini eksikliği, kalp hastalığının ilerleme hızını artırır. Ayrıca kapalı çalışma ve yaşam koşulları nedeniyle gün ışığından mahrum kalan insanlar için yeni ve ölümcül sağlık sorunlarının da önünü açmaktadır.

İnsan vücudu, güneş ışığına maruz kaldığında kendi derisi tarafından bağırsaklardan kalsiyum emilimi için gerekli olan D vitamininin yüzde 95’ini üretir; Kalan yüzde 5, yumurta, yağlı balık, tahıl ve portakal suyu gibi belirli gıdalardan elde edilir. Çocuklarda raşitizm, erişkinlerde osteoporoz gibi kemik hastalıklarından korunmak için D vitamini eksikliğinden kaçınılmalıdır.Son yıllarda hız kazanan araştırmalar kalp-damar hastalıkları, yüksek tansiyon, yüksek kolesterol, diyabet ve obezite ile yetersiz alım arasında ilişki olduğunu göstermektedir. Sağlıklı insanları uzun yıllardır takip eden araştırmalar, koroner arter hastalığı, felç ve kalp yetmezliği gibi en yaygın ölüm nedenlerinin D vitamini eksikliği olan kişilerde daha yaygın olduğunu bildirmiştir.d vitamini, güneş ve d vitamini, d vitamini kaynağıGünümüzde yetişkinlerin üçte birinde yüksek tansiyonun ortaya çıkması, obezitenin çocuklar için bile bir sorun olması ve diyabet insidansının artmasıyla modern toplumda D vitamini eksikliği salgın hale gelmektedir. D vitamini eksikliği çocuklarda, ergenlerde, yetişkinlerde ve kan testi olan neredeyse her üç kişiden birinde bulunabilir. Bu yeni sorunun en önemli nedeninin, modern insanın zamanının çoğunu kapalı mekanlarda geçirmesi ve dış ortam hava kirliliğine daha fazla maruz kalması, dolayısıyla gün geçtikçe daha az güneş kullanması olduğu bilinmektedir. Kalp damar sistemini korumak için sigara tüketimini azaltmaya çalışan, sağlıklı beslenme ve kilo verme kültürü popüler, sofradan tuzluklar çıkarılırken, spor salonlarının sayısı da giderek artıyor. kapalı çalışma ve yaşam alanları ile insanları gün ışığından uzak tutarak yeni bir sağlık sorununa zemin hazırlıyor.

Uzmanlar, mayıs ve eylül ayları arasında yeterli D vitamini alımı için güneş kremi kullanmadan el ve ayakların günde yarım saat güneşe maruz kalması gerektiğini söylüyor. Aslında bu aylarda gün ortasında 5-10 dakika güneşe çıkmak bile günlük D vitamini ihtiyacımızın 2-3 katını bize sağlamak için yeterlidir.Ayrıca yağlı deniz balığı tüketmenin de olabileceği bilinmektedir. D vitamini düzeylerini önemli ölçüde artırsa da. Şiddetli D vitamini eksikliği olan kişiler için ilaç değiştirme olasılığı olsa da, böyle bir tedavinin hipertansiyon, diyabet veya kardiyovasküler hastalığa karşı koruyucu bir etkisi olacağına dair kesin kanıtımız yok. Çocuklardan yetişkinlere kadar herkesi, zorunlu olmasa bile mesai saatleri dışında ve okul dışında kapalı mekanlarda vakit geçirmeye, güneşin parladığı öğle saatleri dışında kapalı alanlardan uzak durmaya teşvik eden şehir alışkanlıklarına meydan okuyun. ışınları zararlı olabilir ve obezite, diyabet, yüksek tansiyon, kalp ve damar hastalıkları gibi ciddi sağlık sorunlarından korunmak için bunu sorunlarla mücadelenin bir parçası olarak kabul etmeliyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir