Erkekte kısırlık nedenleri nelerdir?

      Yorum yok Erkekte kısırlık nedenleri nelerdir?

Erkeklerde kısırlığın çocukluğa dayanan veya sonradan olabilen çeşitli sebepleri vardır. Kısırlık sebebi bir üroloji uzmanı tarafından gerekli tetkikler yapılarak anlaşılabilir. Erkekte kısırlığın başlıca sebeplerini şu şekilde sıralayabiliriz.

Sperm yollarında tıkanıklık
Erkeklerde görülen kısırlığın en önemli sebeplerinden biri sperm yollarının tıkalı olmasıdır. Yani erkek üreme hücreleri üretildiği halde sperm yolları tıkalı olduğu için kısırlık vardır. sperm yollarının tıkalı oluşu ağır geçen bir hastalık sebebiyle olabileceği gibi, bel soğukluğu, tümörler ve verem gibi hastalıklar nedeniyle olabilir.erkeklerde kısırlık nedenleri, erkek kısırlığı sebepleri, erkekler neden kısır olurErbezi yokluğu:

Erkekte kısırlık sebebi olan erbezi yokluğu doğuştan kısırlık sebebidir. Annenin geçirdiği bir rahatsızlık sebebiyle bazı kişilerin erbezi doğuştan yoktur. Kimi zaman erbezinin torbalara inmediği olabilmekte iken kimi zaman erbezi hiç olmayabilir. Eğer erkek bebeğin testisleri inmemişse zamanında müdahele ile torbalara inmesi sağlanabilmektedir.

Hormon düzensizliği;

erkek hormonlarının bir özelliği de erkeğe has olan sperm ve meni üretmektir. Hormonal bir bozukluk neticesinde erkekte sperm üretimi yapılmaması erkekte bir diğer kısırlık sebebidir.

meslek hastalıkları sebebiyle kısırlık:

Maalesef bazı meslekler kısırlığa davetiye çıkarmaktadır. Örneğin fazla dozda radyasyona maruz kalmak kısırlık sebebidir. Kurşun ve benzol gibi zehirli maddeyi uzun zaman teneffüs etmek yine kısırlığa sebep olabilmektedir.

Bunların yaynında düzensiz  ve stresli hayat yaşamak, alkol, sigara tüketimi, aşırı sıcak ve aşırı soğuğa maruz kalmak, çok dar elbise giymek üreme hücrelerine olumsuz etki yapmakta sperm kalitesini düşürmektedir.

Sonuçta kısırlık tedavisi için mutlaka kısırlık sebebi bilinmeli ve kısırlığın sebebine uygun tedavi bir üroloji uzmanı tarafından gerekli tetkikler yapılarak uygulanmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir