Ergenlik Döneminde Cinsellik

      Yorum yok Ergenlik Döneminde Cinsellik

Çocukluktan, ergenliğe geçiş dönemleri bedensel değişimlerin yanında psikolojik olarak ta değişimler yaşatabilmektedir. Bu süreçte ailelere büyük görev düşmektedir. Hem fiziksel hem de psikolojik değişimlerin vermiş olduğu davranışlar aileyi bunaltabilmektedir. Bedensel değişikliklerde erkek ya da kız çocuklarında bazı değişimler gözlenmektedir. Bu değişimler cinsel istekleri de beraberinde getirir.  Cinsel arzulara bazen yenik düşebilen gençler yapılan hatanın yanlış olduğunun farkına varmazlar.  Bu süreçte gencin karşı cinse olan ilgilisi artar. Cinsel içgüdüsü ile hareket eden genç yaşanılan ve merak edilen konuları araştırdığında şaşırtıcı gerçekler ile karşılaşmaktadır. Aynı zamanda psikolojik değişimlerin verdiği özgür şekilde hareket etmek, ailesine karşı olduğu duygularında değişmesine öncülük eder. Sonrasında aileye karşı gelme, evden kaçma, kötü alışkanlıklar edinme gibi huylara sahip olabilirler.ergenlik dönemi, ergenlik döneminde cinsellik, ergenlikte cinsellik

Cinselliğe Olan İlgi Ne Zaman Başlar;

Ergenlik dönemi geçiren gencin hormonal değişimleri sonrasında karşı cinse olan ilgisini artırır.  Özellikle 12-15 yaşlarında başlayan bu cinsel arzu çocukluktan erkekliğe, çocukluktan kadına dönüşümün de habercisidir. Erkekler bu dönemde mastürbasyonu öğrenir ve bir takım hayaller kurarak bunu gerçekleştirir. Kendi organlarındaki değişime hâkim olamamanın verdiği bir heves, isteklenme ve şevktir.

Kız çocuklarının ergenliğe geçişleri, erkeklere göre daha erken olur. Bu dönemde kız çocukları kendilerini bir hayli çirkin hissedebilirler. Erken gelen bir ergenlik dönemi yüzünden özellikle yüzünde çıkan sivilcelere karşı koyamaz ve hayal kırıklığı içerisine girerler. Erkekler ise bedenlerindeki farklılıkların şaşkınlığı içerisinde olurlar. Özellikle ses değişimi fark edilir derecede olmaktadır. Göğüs kıllanması, koltuk altı kıllanması ve ilk sakalların çıkması büyük merak uyandırır.  O kadar acemi olunur ki ilk boşalmanın verdiği zevk onu çok mutlu eder ve günde 3-4 defa orgazm olma isteğini yaşarlar ve uygularlar. Cinsel organlarının kıllanması ise tam bir acemilik olur banyo da gizli saklı aldıkları jilet ile kılları alırlar aynı zamanda kılları yok etmek için büyük çaba gösterirler. Bunun sonucunda aileden birisinin kılları görmesini kesinlikle istemezler. Erkekler daha çok kavgacı bir yapıya bürünür, merak duyduğu şeylerin üzerine gider. Bıçak taşımayı, alkol almayı, uyuşturucu kullanmayı ve hırsızlığa yönelmeyi bu dönemde geçirirler. Burada ailelerin her yapılan hatayı alttan almaları ve güzel bir dille uyarmaları gerekmektedir. Aksi takdirde üstüne gidilmesi durumunda iş çok ciddi boyutlara ulaşabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir