Düzenli Süt İçmenin Faydaları

      Yorum yok Düzenli Süt İçmenin Faydaları

Çocukluktan yaşlılığa her yaş için özel bir anlamı olan sütün belki de daha önce hiç duymadığınız faydalarını sizler için araştırdık. Bir hatırlatma olarak, süt, sağlıklı beslenme planınıza kesinlikle dahil etmeniz gereken besinlerden biridir. İçerdiği vitamin ve mineraller sayesinde sağlığımıza olumlu etkisi olan sütü düzenli olarak tüketmek kemik sağlığı açısından da son derece önemlidir. Gelişimi hızlandırdığı ve daha güçlü kemik yapısını desteklediği için özellikle çocukluk döneminde düzenli olarak tüketilmelidir. Sağlıklı bir diyete dahil edilecek süt; Faydalarının yanı sıra aşırı tüketildiğinde zararlı etkileri de görülebilmektedir. Bu nedenle günlük tüketmeniz gereken süt miktarından fazla içmemeli ve kontrollü tüketmelisiniz.düzenli süt tüketimi, ne kadar süt tüketmeli, süt tüketiminin önemiSütteki temel besinler ve etkileri

Süt, içerdiği kalsiyum, protein, potasyum, fosfor, D vitamini, B12 vitamini, A vitamini, B2 vitamini (riboflavin) ve niasin nedeniyle sağlığımızı olumlu etkiler. Sağlıklı diş ve kemik oluşumunun yanı sıra mevcut kemik kütlesinin korunması için de oldukça faydalıdır. Kendi başına bir enerji kaynağı olan süt, kas dokusunun korunması ve yenilenmesi açısından da oldukça faydalıdır. Bu nedenle düzenli egzersiz yapan kişilerin süt alımına dikkat etmesi gerekir. Sağlıklı kırmızı kan hücrelerini ve sinir dokusunu da koruyan süt tüketmeyi alışkanlık haline getirerek her gün 1 bardak süt tüketmek kesinlikle faydalıdır. Cildi daha sağlıklı ve canlı hale getirerek bağışıklık sistemini güçlendirmeyi de ihmal etmez. Süt içmek ağız içinde ve çevresinde uçukların iyileşmesine yardımcı olur. Ayrıca süt vücutta şeker ve yağ asitlerini metabolize ettiği için çok faydalıdır.

Süt çeşitleri hakkında bilmeniz gerekenler

Süt çeşitleri denilince ilk akla gelen inek, keçi, kuş sütü, farklı hayvanlardan alınan kaynaklar olabilir ancak tüketime göre gruplandırılan süt türlerinden bahsetmek istiyoruz. Ne içtiğimizi bilmeli ve sağlığımıza dikkat etmeliyiz. Süt satışları 3 gruba ayrılır. İlk grup, artık mevcut olmamasına rağmen sokak mandıralarında satılan katkısız doğal süttür. İkinci grup süt, işlenmiş pastörize süt sütüdür. Üçüncü süt grubu, UHT olarak bilinen rafa dayanıklı süttür. Sokak mandıralarından elde ettiğiniz süt en doğal süt olsa da herhangi bir işlem görmeden direkt kullanıldığı için içinde mikrop barındırabilir. İkinci grubun sütü 72-75 dereceye kadar ısıtılır ve işleme tabi tutulur. Sonuç olarak, sütün protein yapısında daha az denatürasyon olur. Uzun ömürlü süt grupları 135-150 santigrat derece sıcaklıkta işlendiği için süt proteinlerinin de denatüre olduğu bilinmektedir. Bu durumda sağlık açısından en ideal süt grubu günlük pastörize süttür. Daha fazla besin özelliğine sahiptir ve daha az mikrop içerdiğine inanılmaktadır. Her gün 1 bardak süt içmek, kontrollü tüketmeyi unutmamak sağlığa olumlu etki yapar.

İdeal süt alımı nedir?

Sağlık sorunu olmayan bir yetişkinin günde 2 ila 4 bardak süt tüketmesi ideal kabul edilebilir. Uzmanlar, 1 litrede belirtilen maksimum süt miktarının aşılmaması gerektiğini vurguluyor. Ancak şeker hastalığı, hipertansiyon, kalp hastalığı, obezite veya fazla kilo gibi sorunları olan biriyseniz, süt alımınızı biraz daha azaltmanız gerekir. Benzer sağlık sorunları yaşıyorsanız günde 1 bardaktan fazla süt tüketmenizi önermiyoruz.

Sütün harika etkileri nelerdir?

Sağlıklı Cildin Korunmasına Yardımcı Olur

Göbek bölgesinde biriken yağların erimesine yardımcı olur,

Kemikleri güçlendirir ve korur

Beyne enerji verir

Kalp damar sağlığına iyi gelir,

Kolesterolü düşürmede etkilidir,

Bağırsak kanseri ve bronşit riskini azaltır,

Osteoporoza karşı koruma sağlar,

Yemeklerden önce içmek kilo vermenize yardımcı olabilir.

Bağışıklık sistemini güçlendirir ve hastalıklara karşı korur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir