Düğün Fotoğrafçılığının Önemli Noktaları

      Yorum yok Düğün Fotoğrafçılığının Önemli Noktaları

Yazın gelmesiyle birlikte düğün sezonu da açılmış oldu. Evlenecek olan çiftler evleniyor, sünnet edilecek çocukların sünnet törenleri yapılıyor. Tüm bu önemli anları ölümsüzleştirenler ise elbette yine video kaydı ve fotoğraf çekimi yapan kişiler oluyor. Video kaydını yapmak da bir hayli zordur, ancak fotoğraf çekimi yapmak biraz daha zordur ve uğraş gerektirir. Düğün fotoğrafçısı olmak istiyorsanız kendinizi iki farklı duruma hazırlamanız gerekir. Çünkü iki farklı şekilde düğün fotoğrafı çekilebilir. İlki konulu fotoğraf ikincisi ise rast gele fotoğraf çekimidir. Konulu düğün fotoğrafı çekiminde önceden plan yapmalı ve fotoğraf sahnelerini oluşturmalısınız. Sonrasında hazırladığınız sahnelere göre gelin ile damadı veya sünnet çocuğu ile ailesini bu sahnelere göre bir düzene sokup fotoğraf çekmelisiniz. Rast gele fotoğrafta ise düğünün en can alıcı noktalarını kaçırmamak için gözünü dört açmalı ve önemli bir an gördüğünüzde hemen fotoğraflamalısınız.Düğün fotoğrafçılığı, düğün fotoğrafı çekimi, düğün fotoğrafları

Fotoğraf çekimi yaparken dikkat etmeniz gereken bazı teknik kısımlar da elbette bulunmaktadır. Örneğin; ışığın doğru açıdan alınması bunların başında gelmektedir. Işığın doğru açıdan alınması daha çok konulu fotoğraf çekimlerinde gerekmektedir. Çünkü rast gele fotoğraf çekiminde ışığı olması gerektiği gibi alabileceğiniz pozisyon bulamayabilirsiniz. Dikkat edilecek bir diğer teknik kısım ise makinenin ortama göre ayarlanmasıdır. Işık dengesi, kullanılacak filtre vb. doğru seçilmelidir. Yanlış yapılan seçimler fotoğrafların kalitesinde düşüklüğe sebep olacaktır.

Rastgele çekimlerde gerekli durumlarda seri çekim yapılmalıdır. Örneğin; gelin ile damadın karşılıklı olarak oynadıkları zamanlarda seri çekim yapılacak ortaya çıkan en iyi seçimler hatıra olarak saklanıp, iyi çıkmayanlar silinmelidir. Aynı şekilde sünnet merasimlerinde de sünnet çocuğu ile ilgili çekimler yapılırken gerekli hallerde seri çekim yapılmalıdır. Düğün fotoğrafçısı olarak sizlerin görevi kişilerin mutlu anlarını kaydetmektir. Bu nedenden dolayı düğünde meydan a gelebilecek tatsız durumların fotoğraf veya video kaydını yapmamanız gerekmektedir. Gelin annesinin kızıyla ağladığı anlar, sünnet çocuğunun korkudan ağladığı anlar gibi anlarda fotoğraf çekimi yapmamanız daha doğru olacaktır. Özellikle istenildiği takdirde tabii yapmanız gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir