Dudak Kuruluğunu Önlemenin Yolları

      Yorum yok Dudak Kuruluğunu Önlemenin Yolları

Dudak kuruluğu, kadın erkek fark etmeksizin çoğu kişinin karşılaştığı sorunlardan biridir. Bedenimizin en fazla neme gereksinim duyan bölgelerinden olan dudaklarımız, özellikle mevsim değişikliklerinde, az sıvı tüketiminde veya çok soğuk ve sıcak ortamlarda durulduğunda kurumaya başlar. Ancak dert etmeye gerek yok, bazı basit yöntemlerle dudakların kurumasını engelleyebilirsiniz. Bunun için bazı alışkanlarınızı rafa kaldırmanız ve önerilerimize kulak vermeniz yeterli.dudak kuruluğu, dudak kuruluğunu önleme yolları

Dudak kuruluğunu önlemenin yolları

 • Mevsimsel değişikliklerin görüldüğü bahar aylarında dudak çatlaklarını önlemek adına dudak kreminizi yanınızdan ayırmayın.
  • Aşırı soğuk veya sıcak ortamlarda bulunacaksanız, evden çıkmadan önce yoğun nemlendiricili krem sürmenizde yarar var.
  • Bol bol su içmeye çalışın, bu sayede dudaklarınız ihtiyacı olan nemi elde edecektir. Günde en az 2 litre su içmek, vücudun sağlığını korurken, parlak ve nemli dudaklara sahip olmanızı sağlar.
  • Dolgun dudaklara sahip olmak için tarçın yağı veya acı biber yağı gibi dudakları tahriş edecek ürünlerden kaçının. Hele ki dudaklarınız çok kuru ve hassas ise bu gibi şeylerden uzak durmanızı öneririz.
  • Sigara kullanıyorsanız bu alışkanlığınıza veda etmenizde fayda var.
  • Geceleri yatmadan önce çeşitli bakım yağlarını kullanabilirsiniz. Yoğun nemlendirici özelliği olan Hindistan cevizi yağı, susam yağı ve kakao yağı iyi bir tercih olabilir.
  • Bal ve zeytinyağı ile maske hazırlayarak dudağına sürebilirsiniz.
  • Uzun süre dudakta kalan rujlar da dudağınızın kurumasına sebep olur. Eğer uzun süre makyajlı kalacaksanız rujunuzu sürmeden önce dudak nemlendiricisi uygulamayı tercih edin. Diğer bir alternatif olarak nemlendiricili rujları kullanabilirsiniz.
  • Dudakları yalnızca makyajdan arındırmak yetmez, üzerinde oluşan ölü deriyi de atmak gerekir. Bu yüzden haftada 3-4 kez, diş fırçası yardımıyla dudağınıza hafifçe peeling yapmanızı öneririz. Böylece dudağınız daha pembe ve parlak bir görünüme kavuşabilir. Ardından vazelin veya yoğum nemlendirici içerikli bir kremle son dokunuşu yaparak daha sağlıklı bir görüntü yakalayabilirsiniz.

Bu birbirinden basit ve etkili yöntemleri uyguladığınız takdirde dudaklarınız kuruluğunu kaybedip neme doyduğu gibi canlı ve parlak bir görünüme kavuşacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir