Domates Alerjisi Neden Oluyor?

      Yorum yok Domates Alerjisi Neden Oluyor?

Domates alerjisinin diğer gıda alerji çeşitlerinde olduğu gibi bağışıklık sistemiyle alakalı bir rahatsızlık türüdür. Hassas bünyesi olan bazı kişiler domates yedikleri zaman bağışıklık sistemi bu besini tehdit olarak kabul eder ve vücut kendini korumaya yönelerek antikor üretimini başlatıyor. Domatesin içeriğinde bulunan antikorlar vücutta var olan proteinleri yok eder. Bu süreçte farklı kimyasaallar ortaya çıkabilmektedir. Oluşan kimyasallar histamin salgısını arttırarak ciltteki yumuşak dokunun etkilenmesine neden olur. Böylece vücut bazı belirtiler vermeye başlar ve rahatsızlık ortaya çıkar.domates alerjisi sebepleri, domates neden alerji yapar, domates alerjisinin sebepleriDomates Alerjisinin Belirtileri Nelerdir?

Domates alerjisinin belirtileri kişiden kişiye farklılık gösterir ve bazen hafif bazen de şiddetli reaksiyonlara neden olduğu bilinmektedir. Tedavi edilebilir bir hastalıktır ve cilt ve kan testleriyle teşhisi kısa sürede konulabilmektedir. Domates alerjisinin en yaygın belirtilerini şöyle sıralamak mümkündür:

-Dudaklarda, yüzde ve ağızda şişme meydana gelir.-Ağız içi ve dışında kaşıntı ve yaralar oluşur.

– Boğazda şiddetli kaşıntı, hırıltı, öksürük ve nefes almakta zorlanma yaşanır.-Boğaz bölgesinde hassasiyet hissedilir ve yutkunma güçlükleri görülür.

-Terleme ve baş ağrısı oluşur.

-Deride döküntüler ve kızarıklıklar görülür.

-Mide ve bağırsak problemleri yaşanır.-İshal ve mide bulantıları görülür.

-Kurdeşen, rinit ve nadir olarakta anafilaksi görülebilmektedir. Domates alerjisinde bu belirtilerden solunumda güçlük ve göğüs ağrısını aynı anda hissediyorsanız, hiç vakit kaybetmeden doktorunuzu aramanız ve gerekli tedaviye başlamanız gerekmektedir.

Domates Alerjisi Nasıl Geçer?

Domates alerjisinden kurtulmak için öncelikle domates ve domatesten yapılmış yiyeceklerden uzak durmanız gerekmektedir. Bu nedenle, yemeklerinizi evinizde kendiniz hazırlamalısınız. Dışarıda yediğiniz yemeklerin içinde domates ve soslarının olma ihtimalinden ötürü mümkün mertebe dışarıdan yemek yememelisiniz. Evde hazırlayacağınız yemekler için marketlerde domates içermeyen sosları kullanabilirsiniz. C ve E vitaminlerini bol miktarda içeren diğer yiyecekleri bir süre tercih etmeniz önemli bir konudur. bunun sebebi ise bu vitaminlerde bulunan glukozamin maddesi alerjiye karşı çok etkili olduğu bilinir. Tabi bunu doktorunuza danışarak kullanmanız gerekir. Ayrıca domates alerjisinin etkilerini ortadan kaldıracak başka ilaçlar kullanıyorsanız, kullandığınız tüm ilaçları mutlaka doktorunuza bildirmeli ve onu tavsiyelerini dikkate almanız gerekir. Alerjiden ötürü deri döküntüleri ile kaşıntıyla karşılaştığınızda da doktorunuz size bazı merhemler önerilmektedir. Domates alerjisi belirtilerinin çok şiddetli olma durumunda ise hemen acil servise başvurmanız daha büyük sağlık problemleriyle karşılaşmamanız için önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir