Dış Gebelik Nedir ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

      Yorum yok Dış Gebelik Nedir ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Dış gebelik yani tıbbi adı ile “ ektopik gebelik “ normal gebeliğin dışında oluşan bir gebeliktir. Dış gebelik rahimde başlar fakat yumurtalar ile sipermin yerinde değil rahime yakın bölgede olur. Dış gebeliğin en çok oluştuğu noktalar ise fal lop kanallarıdır.

Dış gebelik sadece fal lop kanallarında değil, yumurtalıklarda, karının içerisinde ve rahim ağzında da oluşabilme durumu vardır. Rahim içerisi ile rahim dışarısında oluşabilecek bir gebeliğe ise “ heterotopik gebelik “ adı verilmektedir. Milyonda bir ihtimalle görülmektedir. Dış gebeliğin sebeplerinden birisi erken gebeliktir. Dış gebelik anne açısından oldukça fazla tehlike taşımaktadır. Embriyo kaybedilmekte ve annenin hayatı riske girmektedir. Dış gebelikte oluşan anne ölümleri oldukça fazladır.dış gebelik, dış gebelik tedavisi, dış gebelik tedavisi yapımıDış gebeliğin sebepleri ise değişiklik göstermektedir. Fallop tüplerinin etrafında olan yapışıklıklar, annenin daha öncede bir dış gebelik yaşamış olması, annenin kısırlık tedavisi görmüş olması ve burada kullanılan ilaçlar sonucunda oluşabilen bir dış gebelik oluşabilir. Anne yaşının ileri seviyede olması oldukça etkili faktörlerden biridir. Annenin çok fazla kürtaj gibi operasyon geçirmesi bu olayı tetikleyebilir. Bazı doğum kontrol yöntemlerinin yanlış uygulanması ve sık olması da sebepler arasındadır. Gene annenin sigara ile alkol kullanımı, doğuştan gelen tüplerde oluşmuş olan sorunlar ve genital bölgelerde olan kitleler sonucu dış gebelik oluşabilmektedir. Erken tanı ile tedavi edilebilmekte ve anne hayatı kurtarılmaktadır.

Dış gebelik’te tedavi uygulanabilecek 2 yöntem bulunmaktadır. Bu iki yöntem; ilaç (metotreksat, methotrexate) tedavisi ve ameliyat tedavileridir. Bazı durumlarda dış gebelik durumunda hastalar kendiliğinden düzelebilir. Ama genelde bir doktora gidilmesi gereklidir.

Öncelikle dış gebelik tedavisinde hastanın ilaç tedavisi için bir engel yok ise ilaç tedavi uygulanır. Aşırı bir kanama mevcut ise ameliyat gereklidir. Ameliyat iki farklı şekilde sağlanır açık ameliyat ve laparoskopik ameliyat olacak şekilde sağlanır.

Dış gebelik tedavisi için hastaneye gidildiğinde kan testleri ve ultrason görüntüsü alınır. Ultrasonda rahim içi boş ancak gebelik testi pozitif görünüyor ise büyük ihtimalle dış gebelik teşhisi konulabilir. . Eğer dış gebelik durumu kesin görülüyorsa laparoskopi yapılacaktır. Dış gebelik yaşayanlar genelde hemoglabin değeri kanamaya bağlıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir