Demir Eksikliği ve Nedenleri

      Yorum yok Demir Eksikliği ve Nedenleri

Demir eksikliği, vücudun demir ihtiyacı karşılanmadığında ortaya çıkabileceği gibi alınan demirin yetersiz emilmesinden de kaynaklanabilir. Demir, kırmızı kan hücrelerinde bulunan hemoglobinin yapı taşıdır. Demir eksikliğinin en önemli sonucu anemidir.demir eksikliğiDemir eksikliğinin nedenleri

Sebepler üç ana gruba ayrılmıştır:

Yetersiz diyet demir alımı (örn. Aşırı diyet kısıtlamaları, et ve yeşil sebzelerden kaçınma)

Gıdalardan sindirim sistemine giren demirin yetersiz emilimi (iltihaplı bağırsak hastalığı, mide ve bağırsaklarda daha önce yapılan ameliyat, mesela bariatrik cerrahi vb.)

Kan kaybının olduğu durumlar (kadınlarda adet döneminde yoğun kanama, mide kanaması, hemoroid-hemoroitlere bağlı kanamalar, mide-bağırsak kanseri)

Ayrıca hamilelikte vücudun demir ihtiyacı artar ve demir desteği sağlanmadığı takdirde demir eksikliği ortaya çıkabilir.

Vücuttaki demir eksikliğinin belirtileri

Semptomlar ve semptomların şiddeti, demir eksikliğinin ne kadar hızlı ilerlediğine bağlı olarak değişebilir. Demir eksikliği başlangıcı yavaş olan kişilerde semptomlar daha belirsiz olabilir. En sık görülen belirti ve semptomlar yorgunluk, solukluk, nefes darlığı, baş ağrısı, baş dönmesi, algılama ve öğrenmede azalma, kalp çarpıntısı, kuru ve yıpranmış saç ve cilt, dilde ve ağızda şişlik ve ağrı, yutma güçlüğüdür. ve bacaklar Alışılmadık yemek yeme isteği (örn. buz, toprak, kahve telvesi, bardak)

Demir eksikliği tedavisi

Demir yönünden zengin besinlerin tüketimine öncelik verilmelidir. Örneğin bu ürünler arasında kırmızı et, tavuk, balık, karaciğer-dalak, yumurta, brokoli, lahana, börülce, baklagiller, tahıllar, pirinç bulunur. Ayrıca vücuttaki demir eksikliğini gidermek için demir takviyeleri kullanılır. Dozaj formları genellikle ağızdan alınan tabletler, şuruplar ve granüller şeklinde kullanılır. Ağızdan alınan ilaçlar, şiddetli demir eksikliği veya sindirim sisteminden düşük demir emilimi nedeniyle sindirim sorunları olan hastalara doktor tarafından gerekli görülmesi halinde intravenöz demir verilebilir. Hastanın muayeneleri ve analizleri birkaç aylık aralıklarla tekrarlanır ve ardından tedavi süresi ve dozu belirlenir.

Demir eksikliği tedavi edilmezse hangi hastalıklara neden olur?

Ağır anemili hastalarda fiziksel ve zihinsel performansın azalması, kalp spazmı veya kalp krizi riskinin artması, kronik akciğer problemi olan hastalarda artan nefes darlığı, yutma güçlüğü, tırnak deformiteleri (kaşık tırnakları), hızlı titreme ve psikiyatrik artış gibi durumlar sorunlar.

Demir eksikliğine hangi hastalıklar neden olur?

Bağırsaktan demirin emilimini engelleyen hastalıklar (örneğin çölyak hastalığı, ülseratif kolit, Crohn hastalığı, gastrik bypass ameliyatı), vücutta kan kaybına neden olan hastalıklar (örneğin mide veya duodenal ülserler, kolon polipleri, miyomlar) rahimde), böbrek yetmezliği, bir kalp. Eksikliği ile demir eksikliği gelişebilir.

Demir eksikliği önlenebilir mi? Belirli bir diyet veya yaşam tarzı önerir misiniz?

Demir eksikliğinin gelişmesini önlemek için demir ve C vitamini içeriği yüksek dengeli besinler yemeyi planlamalısınız.Yine burun kanaması, bağırsak hareketleri sırasında veya sonrasında kanama, idrarda kanama, kadınlarda ağır adet kanaması, hamilelik, kalp yetmezliği varsa Böbrek yetmezliğinin başlangıcı, nedeni bir doktor tavsiyesi ile etkili bir şekilde tedavi etmek, demir eksikliği geliştirmek veya vücutta sorun yaratmadan mevcut bir demir eksikliğini tedavi etmek.

Demir eksikliği anemisi ile hangi hastalıklar karıştırılabilir?

Demir eksikliği anemisi çoğunlukla Akdeniz anemisi (talasemi) ile karıştırılır. Kronik böbrek hastalığı, karaciğer hastalığı ve kanser de anemiye neden olur. Demir eksikliği tedavisine rağmen kan sayımı yükselmeyen hastalarda Akdeniz anemisi taşıyıcılık durumu düşünülebilir. Bu durumda, doktorlar hemoglobin elektroforezi yaparlar. Akdeniz anemisi, demir eksikliği olan hastalara eşlik edebilir. Bu durumda öncelikle hastanın demir eksikliği tedavi edilir. Hemoglobin elektroforezi daha sonra kontrol edilir. Akdeniz anemisi taşıyıcılarında hemoglobin düzeyi 9-10 mg’dır.

Demir eksikliğine ne iyi gelir?

Diyetinize aşağıda listelenen yiyeceklerden daha fazlasını dahil etmelisiniz. Bu ürünler:

Meyve

sebzeler

Ölçülü tam tahıllar

Az yağlı süt ürünleri, ancak fazla değil

kırmızı et

Balık

Kuru fasulye, nohut, mercimek, börülce, fasulye, bezelye, patates

Yumurta,

Fındık

Kuru erik

Çekirdeksiz üzüm

Pekmez, tatlım

Kabak

Deniz ürünleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir