Dehidrasyon nedir, önüne nasıl geçilebilir?

      Yorum yok Dehidrasyon nedir, önüne nasıl geçilebilir?

Dehidrasyon Nedir?

Vücudun çalışması için gereken sıvı miktarı karşılanmazsa dehidrasyon meydana gelir. Kabaca aşırı sıvı kaybı veya sıvı eksikliği olarak tanımlanan dehidrasyon, kaybedilen sıvı miktarına bağlı olarak hafif, orta ve şiddetli olmak üzere üç şekilde tedavi edilir. Ciddi dehidratasyon, insan hayatını ciddi şekilde tehdit eden önemli bir sağlık sorunudur. Dehidrasyon fiziksel veriler, idrar tahlili, böbrek fonksiyon testleri ve kan testleri kullanılarak değerlendirilir. Çocuklar, bebekler, yaşlılar ve kronik hastalıkları olan kişiler dehidrasyona daha yatkındır. Özellikle yaşlılar ve bebekler susadıklarını tam olarak söyleyemedikleri için çok daha ciddi sağlık sorunları ile karşılaşabilirler.dehidrasyon nedir, dehidrasyon ne demek, dehidrasyonun nedenleriDehidrasyon Belirtileri

Gün içinde daha az sıvı tüketen kişiler, yavaş idrar akışı yaşarlar ve idrar yolu enfeksiyonları ve böbrek taşı geliştirme risklerini artırır. Dehidrasyon devam ettiğinde düşük tansiyon ve baş dönmesi gibi sorunlar ortaya çıkar. Ciddi sıvı kaybı ile kalp atış hızında, böbrek yetmezliğinde, kas spazmlarında ve bilinç kaybında artış olur. Tüm bu semptomlar karaciğer, beyin ve kalp gibi organların yanı sıra böbreklerde de anormalliklere yol açabilir.

Hafif dehidratasyon belirtileri:

Susamış hissetmek

Kas spazmları

Baş ağrısı

Kuru ve soğuk cilt

Azalan idrara çıkma ve koyu sarı idrar

Kuru ve yapışkan ağız

Ciddi dehidratasyon belirtileri:

İdrar yapma çok koyu sarı veya kehribar rengindedir ve idrara çıkma zorluğu

Kuru ve kırışık cilt

Bilinç karışıklığı, bilinç kaybı ve sinirlilik.

Hızlı kalp atışı ve hızlı nefes alma

Baş dönmesi

Gözlerinde şaşı

Kayıtsızlık ve şok

Düşük tansiyon, özellikle ayağa kalktığınızda

Susuz kalmanın nedenleri

Gün içinde su içmeyi unutmak veya yürüyüş, seyahat, kamp vb. Aktiviteler sırasında sağlıklı içme suyu alamamak gibi basit nedenlerle sıvı kaybı. Bu dehidrasyon, hemen değiştirilebilen hafif dehidrasyona neden olur. Ek olarak, dehidrasyon nedenleri şunları içerir:

Özellikle bebeklerde ve çocuklarda ani, şiddetli ishal ve eşlik eden kusma

Enfeksiyon veya sıcak çarpmasının neden olduğu yüksek ateş

Aşırı egzersiz veya yüksek ateş nedeniyle aşırı terleme

Diyabet gibi kronik tıbbi durumlara bağlı aşırı idrara çıkma

Böbreklerin su tutmayı kaybettiği hastalıklar

Diüretikler, kan basıncı ve antihistaminikler

Alkol tüketimi

Maraton, kaya tırmanışı, triatlon gibi dayanıklılık sporları.

Dehidrasyon

Dehidrasyonun amacı, sıvı ve elektrolit kaybının yerine konmasıdır. Dehidratasyonun derecesine ve nedenine bağlı olarak hastalığın tedavisi belirlenir. Genel olarak, hafiften orta dereceye kadar dehidrasyon için en uygun çözüm su alımınızı artırmaktır. Aşırı egzersiz nedeniyle susuz kaldıklarında elektrolit içeren sıvılar tercih edilebilir. Şiddetli dehidratasyon durumunda hasta en yakın sağlık kuruluşuna götürülmeli ve bir doktora danışılmalıdır.

Not. Dehidrasyonu teşhis etmek ve tedavi etmek için bir aile hakimi veya terapistine danışılabilir. Çocuklarda su kaybı hakkında bir çocuk sağlığı uzmanıyla konuşmak yararlıdır. Hastanın kaybettiği sıvı ve elektrolitler intravenöz olarak verilir ve özellikle hayat kurtaran vakalarda hastayı hastaneye götürmek çok önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir