D Vitamini İhtiyacını Karşılama Yolları

      Yorum yok D Vitamini İhtiyacını Karşılama Yolları

Yetişkinlerde günlük D vitamini ihtiyacı, 200-400 ı.u. veya 10 mcg`dır. Günlük dozun 1000 ı.u.`nin üzerine çıkması toksiktir. Çocukların dalga ilk aylardan başlamak üzere ek  D vitamini preparatı almaları gerekir. Ayrıca az güneş gören, yeterince balık ve süt ürünü alamayan kişilerde ve vejetaryen olanlarda ihtiyaç artmaktadır.d vitamini ihtiyacı, d vitamini ihtiyacını karşılamaD Vitaminin Yetersizlik Belirtileri

D vitamini yetersizliği çocuklarda raşitizm şeklinde görülür. Göğüs kemiğinin üzerinde tesbih taneleri gibi şişlikler, kafa, göğüs kafesi, kalça, kol ve bacak kemiklerinde yumuşama buna bağlı olarak eğrilikler, eklem ağrıları, diş çürümeleri ve kaslarda kramplar oraya çıkmaktadır.

D vitamini yetersizliği yetişkin kadınlarda ise osteomalesi şeklinde görülür. Kapalı gezen, çok çocuk doğuran, güneşten yeterince faydalanamayan kadınlar da daha çok görülür. Osteomalasinin tipik belirtisi, iskelette ağrı ve kaslarda güçsüzlüktür. Göğüs kafesi, omuz, kalça, kol ve bacaklarda ciddi ağrılar vardır. Kamburluk gelişebilir. 70 yaşından sonra kalsiyum emilimi hem kadında hem de erkek de bozulmaktadır. Kadınlarda östrojenin azalmasıyla kemiklerden mineral kaybı da artar. Ayrıca yetersiz D vitamini almaları ve güneşe az çıkmaları da osreoprozis in ortaya çıkmasına neden olmaktadır. D vitamini yetersizliğinde sorunlar ortaya çıktığı gibi ihtiyacın çok üzerinde alınması da toksik etki yapar.


D VİTAMİNİ

D Vitamini Yapısı ve Çeşitleri
D vitaminin 2 şekli vardır:
•    Ergokalsiferol
•    Kolekalsiferol

Bitkisel besinlerde bulunan ergesterol, deride ultraviyole ışınlarının etkisi ile ergokalsiferole dönüşür. Deride bulunan 7-dehidrokolesterol ultraviyole ışınlarının etkisiyle kolekalsiferole dönüşür. D3 vitaminin ön maddesi olan 7- dehidrokolesterol deride yağ bezlerinde sentezlenir.

D Vitaminin Görevleri
•    Kemik dokusunun yapımında yer alır.
•    Kalsiyum ve Fosfor metabolizmasını düzenler.
•    İnce bağırsaklarda besinlerle alınan kalsiyumun emilmesini ve böbreklerde de kalsiyumla beraber fosforun geri emilmesini sağlar.
•    Kemik ve dişlerde depolanması için D vitaminine ihtiyaç vardır.
•    Bağışıklık sisteminin etkili çalışmasında da rolü bulunur.

D Vitamini Kaynakları
Doğan besinlerde yeteri kadar bulunmadığından dolayı, yetersizlik fazla görülmektedir. En iyi D vitamini kaynağı balık yağıdır. Diğer hayvan ve bitki dokularında da D vitaminin ön maddesi bulunmaktadır. Yağlı balıklar uskumru, ton balığı, somon, karaciğer, yumurta, peynir, tereyağı sayabileceğimiz diğer kaynaklardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir