Çocukların Okul Başarısını Arttırma

      Yorum yok Çocukların Okul Başarısını Arttırma

Anne babaların en büyük isteği çocuklarının okullarında başarılı olmalarıdır. Çünkü okulunda başarılı olan çocukların gelecekleri parlak olur. Siz de çocuklarınızın okul hayatının çok iyi olmasını ve geleceğe güvenle bakmalarını istiyorsanız çocuklarınıza bazı konularda destek olmalı ve onların okul başarılarının artmasını sağlamalısınız. Çocukların okul başarısını arttırmanın bazı yolları vardır. Bu yolları alt başlıklar halinde inceleyecek olursak şunlara dikkat etmeniz gerektiğini söyleyebiliriz.Çocukların okul başarısı, okul başarısını arttırma, çocuklarda okul başarısı

  • Başarısızlıklarından ders çıkarmalarını sağlayın: Birçok çocuk okul hayatı boyunca bir sürü yanlış yapar. Ders çalışırken olsun, sınavlarında olsun hata yapan çocukların bu hataları yüzünden okuldan soğumamalarını sağlamak üzere onlara yol gösterilmesi gerekmektedir. Çocuklara yaptıkları hatalar gösterilmeli ve bu hataları nasıl düzeltebilecekleri konusunda bilgi verilmelidir.
  • Okulda başarılı olmalarının önemi belirtilmelidir: Çocuklara okullarında neden başarılı olmaları gerektiği, okulun ve eğitimin ne kadar değerli, ne kadar önemli bir şey olduğu anlatılmalı. Gerekli durumlarda okuluna önem verdiğinde ve başarılı olduğunda elde edebileceği güzel şeyler gösterilmeli. Tabii bu durumun tam tersi olarak eğitimine gereken önemi vermezse gelecekte onu nasıl bir hayatın beklediği de gösterilmelidir.
  • Ders çalışma disiplini sağlanmalıdır: Eğitimin temelinde disiplin yatmaktadır. Belirli bir ders çalışma disiplini edinmemiş olan çocuklar bir süre sonra dersleri ağırlaştığında kendini tamamen salacak ve okul ile olan organik bağını koparacaktır. Bu durumun yaşanmaması için henüz çocuklar çok küçük iken belirli bir disipline sahip olmaları sağlanmalıdır. Örneğin; okuldan geldiğinde biraz dinlendikten sonra hemen ödevlerinin başına oturması çocuğa kazandırılabilecek bir ders çalışma disiplinidir.
  • Başarısı ödüllendirilmelidir: Bir çocuk yaptığı iyi şeyler sonucunda mutlaka ödüllendirilmelidir. Bu özel maddi veya manevi açıdan olabilir. Fazla abartıya kaçılmadan çocukların yaptığı iyi şeyler ödüllendirilir ise bir süre sonra bir sistem oturtulur ve çocuk yaptığı iyi şeyler ödüllendirildiği için bu davranışına devam eder. Bazı anne babalar çocuklarının başarılı olduğunu gördüklerinde onunla ilgilenmeyi bırakmaktadır. Bu başlı başına bir hatadır. Çünkü anne-babası kendisi ile ilgilenmeyen çocuk elde ettiği başarıdan bir haz almadığı için bir süre sonra ya anne-babasını ya da eğitimini umursamayacaktır. Mutlaka çocuklar ile ilgilenilmeye devam edilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir