Çocukları Okula Isındırma Yolları

      Yorum yok Çocukları Okula Isındırma Yolları

Çocuklar Okula Niye Gitmek İstemezler

Okula alıştırma evresi olarak başlanan anaokulları çocuğunuzun ileriki yaşantısına büyük avantajlar sağlamaktadır. Bu aşamada zorluk çekmenizin nedeni ise çocuk ana- baba veya bakıcı tarafından kendisini terkedilmiş duygusu ile başka  bir yerde bulmasıdır.  Bu durum çocukta şok etkisi yaparak zamanla fobi halini almaktadır.  Bu süreç çok ciddidir ve dikkatli şekilde atlatılması gerekmektedir. Aksi halde çocuğunuz uzun zaman okula giderken sizi zorlayacak hatta gitmemek için direnç gösterecektir. Sizler çocuğunuza  yardımcı olmak istiyorsanız ilk işiniz sakin olmak!çocukları okula alıştırma, çocuklar niye okuldan korkar, okul korkusu

Eylül Ayı Geldi Okullar Açıldı

Okul zili çalmadan anne ve babaların zorlu görevi başlamaktadır.  Özelikle ilk defa okula gidecek  çocukları olan aileler bu durumu çok daha net şekilde yaşıyorlar. Yeni ortama girmenin vermiş olduğu korku ile okula gitmekten korkuyor adeta bunun için sizinle büyük gerilim altına giriyorlar.  Başlayacağı ortamda neler olup bittiğini bilmiyor bunu öğrenmek için hem çabalıyor hemde korkuyorsa sizlere öğreneceğimiz bu tavsiyeler ile sizlerde gönül rahatlığıyla çocuğunuzu okula götürebileceksiniz.

Çocuğu Okuldan Korkan Ailelere Tavsiyeler

1- Öncelikle çocuğunuzu okuldaki hayata alıştırmaya çalışın, ona okulda nasıl aktiviteler yapacağını, arkadaşlarıyla nasıl eğlenceli vakitler geçireceğini ve  öğretmeninin onları nasıl eğlendireceğini anlatın.

2- Çocuğunuza onun asla yalnız kalmayacağını,  sabah bırakıp akşam tekrar alacağınızı söyleyin ve onu ikna edin.

3- Okuldayken çocuğunuzla vedalaşın ondan kaçar gibi gitmeyin. Bu durum çocuğunuzu terkedilmiş duygusuna sürükler. Ona hoşçakal deyin. Çıkış saatinde burda olacağım deyip alıştırın.

4- İlk hafta çocuğunuzu okuldan erken alın böylece yavaş yavaş okula alışacaktır. Daha sonra normal saatlerinde çıktığında sizi kapıda beklerken bulsun. Bu kendisine güven aşılar ve okula alışım sürecini hızlandırır.

5-Olabildiğince sakin olun ve ona kızmayın siz ne kadar stres yaparsanız, çocuğunuz bu durumdan etkilenir ve daha çok ağlar. Çocuğunuzun ağlaması sizi iyice kızdırsa da siz olabildiğince sakin olun. Unutmayın bu süreç geçicidir.

6- Akşam ona okulda geçirdiği güzel vakitlerini sorun.  Onunla sohbet etmeye çalışın ve her seferinde okulun güvenilir yer olduğunu anlatın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir