Çocuklarda Cinsel Eğitimin Önemi Nedir?

      Yorum yok Çocuklarda Cinsel Eğitimin Önemi Nedir?

ilk 18 ayda vücudumuz hakkında bildiklerimizin yaklaşık% 80’ini öğreniyoruz. Cinsellik hayatın temel ve doğal bir parçasıdır. Bu süreçte, çocuğun çok soru sorduğunu unutmayın. Çocuğu “bu kadar ayıp şeyleri nasıl soruyorsun”, “Bir daha asla bunu sorduğunu duymayayım” gibi  sözlerle azarlarsanız, cinselliğin ayıp ve kötü bir şey olduğuna inanır. Türkiye’de hem erkeklerde hem de kadınlarda cinsel işlev bozukluğu daha fazla görülür ve bu çalışmaların temeli azalır, çalışmalar susturulur. Başka bir deyişle, cinsiyeti kirli ve kötü olarak algılayan çocuğun gelecekte sorunlu bir cinsel yaşamı olacaktır.çocuklarda cinsel eğitim, çocukluk çağında verilen cinsel eğitim, cinsel eğitim nedirBizimki gibi kapalı toplumlarda cinselliğin sadece üreme ile ilgili olduğuna inanılmaktadır. Bununla birlikte, cinsellik birçok konuyu kapsar ve üreme bunlardan sadece biridir. Annelerin ve babaların bu sorulara karşı panik yapması gereksizdir. Bu sorular aynı zamanda sizinle yetişkin cinselliğiniz ve tutumlarınız arasındaki yüzleşmedir. Eğer rahat değilseniz, kolayca cevap veremezsiniz.

Evde kaliteli ve tatmin edici bir eğitim verdiğinizde, çocuk dışarıdaki kaynaklara yönelmez. Ancak bir bilgi eksikliği varsa, merakından memnun kalmazsa, sağdan, soldan, arkadaşlardan, dergilerden, internetten bilgi öğrenmeye çalışacak ve belki de birçok yanlış bilgiye sahip olacaktır. Bu nedenle, evde doğru bilgiyi alırsa, yanlış bilgileri dışarıdan elimine etme şansı vardır.

Ayrıca cinsel eğitimde toplumun değer yargılarının öğretilmesini de gerektirir. Toplumun normları hakkında konuşmak, gençleri istenmeyen hamilelik, yardımlar, bekaret hakkında bilgilendirmek gerekir.

Çocuk ergenlik öncesi bilgilendirilmelidir. Zaten manevi değişikliklerinden yeterince yaralanan çocuk, fiziksel değişikliklerini hazırlıksız yaşarsa, çok daha fazla acı çekecektir. Ergenlikten önce, onu ne beklediğini ve ne olacağını söylemek gerekir. Böylece, daha kolay yaşadıklarıyla başa çıkabilecektir. Ergenlikten bahsetmişken, bazı bölgelerde adet gören genç kızları tokatlama geleneği vardır. Bu çok yanlış. Gelecekte kızın vajinasına kadar cinsel problemler yaşamasına neden olur. Menstrüel kanamaya birçok yerde kir denir. Bunu duyan kız adet dönemlerinden nefret edecek ve belki de daha kötü olacaktır. Bunun yerine, kadın vücudunun neden bir adet dönemine ihtiyaç duyduğunu ve neden kanın geldiğini açıklamak gerekir. Yine, genç erkekleri ıslak rüyalar hakkında bilgilendirmek ve bunun vücudun doğal bir işlevi olduğunu açıklamak gerekir.

Bir başka hata, kadınların ev mekânlarındaki çocukların yanında, genellikle ilk gecelerde ve ilk gecenin ne kadar kötü ve korkutucu olduğu hakkında cinsel şeyler hakkında konuşmalarıdır. Bu bilgi, çocuk dinlemiyor gibi görünse bile kafaya yerleşecektir. Yine, bir annenin çocuklarına sürekli olarak acı çekerek nasıl doğum yaptığını söylemek doğru değildir – bir çalışma olarak ne kadar sadık olduğunu kanıtlamak için. Bunun yerine, doğum yapmanın biraz acı verdiği açıklanmalıdır, ancak bebek kucaklandığında, tüm bu acı geçti ve buna değer.

Buna ek olarak, cinsel eğitimin bir başka kısmı da çocukların mahremiyetini öğretmektir. Çocuk cinsel organlarınızı görmek veya eşinizle cinsel ilişki isteyebilir. Yatak odasına girerken, kapının çalmasını öğretmeli ve odaya böyle girmelisin. Kesinlikle ayrı uyumaya alışmalısınız. Oda ayrı olmalıdır. Aynı odada uyumak sakıncalıdır. Çocuklar cinsel ilişkinize veya sözlerinize tanık olabilirler ve ruhlarında ciddi travmalar yaratırlar. Odası ayrı olmalı ve erken yaşlardan itibaren böyle uygulanmalıdır. Farklı cinsiyetteki kardeşlerin odaları da ayrı olmalıdır.

Ayrıca çocuğu başkalarının yanında soyunmaması ve bir yabancıyla baş etmemesi gerektiği konusunda bilgilendirmelisiniz. Kendi bedeninin mahremiyetini bilmeli. Özellikle yaz aylarında çok açık olan küçük kızları giymek doğru değildir. Otobüse veya kucağınıza her girdiğinizde iç çamaşırın görünümü, bir zevk alacak olanlar için yararlı olabilir. Buna dikkat etmek muhafazakârlık değildir. Düzenli giyinmek, kendi bedenini ve sınırlarını öğrenmesine yardımcı olur. Özellikle Türkiye’nin çocuk pornografisinde önde gelen ülkelerden birinin çocuklarımızı bu tür olaylardan koruması gerektiğini düşündüğünüzde.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir