Çocuk Terapisi Danışmanı

      Yorum yok Çocuk Terapisi Danışmanı

Çocukların yaşadıkları duygusal ve psikolojik bozuklukların düzeltilmesi için terapilerden yararlanılmakta, bu terapiler için ise sıklıkla oyun terapileri tercih edilmektedir. İlerleyen aşamalarda ise konuşma terapileri ile birlikte yürütülmekte ve çocuklara özgü yöntemler geliştirilmektedir. Oyun terapileri ise yönlendirilmiş ve yönlendirilmemiş olmak üzere farklı aralık ve ekoller çerçevesinde yürütülebilmektedir.çocuk terapisi, çocuk terapisi danışmanı kimdirYönlendirilmemiş yaklaşımlarda çocuk terapisini ihtiyaçlarına yönelik bir şekilde yönlendirmektedir. Bu yöntem çocuk terapisi danışmanı uzmanları arasında daha çok tercih edilen yöntemdir. Çocuklar oyunu yönlendirmeye izin verildiği zaman oyunun nasıl ilerleyeceğine karar vererek yöntemi kendisi belirlemiş olur.

Aşamalar ve Terapi Uygulamaları

Oyunlar çocukların hissettikleri ve deneyimlerini ifade etmeleri için en güzel araçtır. Hayatlarının provası olarak yönlendirdikleri oyunlarla çocuklar yeni sosyal beceriler, ahlaki değerlendirmeler ve değerleri anlamaya ve bunları kendisiyle bütünleştirmeye başlar. Oyunlar sayesinde çocukların sonraki aşamalara geçmeleri de kolaylaşmış olur.

Oyun Terapistlerinin Etkisi

Çocuk terapisi danışmanı olarak görev yapan kişiler sayesinde çocukların davranışları, ifadeleri, kaydettikleri aşamalar ve iletişim kurma yöntemleri daha sağlıklı şekilde belirlenebilir. Terapistleri ile aralarında kuracakları ilişki bu terapilerden alınacak sonucu doğrudan etkileyecektir. Öncelikle çocuklar ve terapist arasında güven odaklı bir ilişkinin kurulmasına özen gösterilmelidir. Terapistlerin kendilerini çocukların yerine koyarak onlar gibi hissedecekleri ve çocuklarında kendilerini en iyi şekilde ifade edecekleri ortamın oluşmasında bu ilişki büyük bir öneme sahiptir. Kurulan güzel bir ilişki sayesinde sorunların çözümü kolaylaşacak, çocukların kendini rahat ve güvenli hissetmesi sağlanacak ve kendisini ifade etme konusunda daha rahat davranması sağlanmış olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir