Çim Biçme Makineleri Türleri Nelerdir?

      Yorum yok Çim Biçme Makineleri Türleri Nelerdir?

Bahçelerimizde, parklarımızda, hayatımızı geçirdiğimiz site içindeki yeşil alanlarımızın çim kısımlarında kötü görüntü olmasını istemiyorsak bir çim biçme makinesi temin etmeliyiz. Yapacağımız işe göre tercih edeceğimiz ideal çim biçme makinesini alır ve kullanır isek bu bizim için daha uygun olur.çim biçme makineleri, çim biçme makinesi çeşitleri, çim biçme makinesi satın alma

Öncelikle çim biçme makineleri kendi içinde ikiye ayrılır. Bunlar, benzinli çim biçme makinesi ve elektrikli çim biçme makinesi adı ile bilinirler. Elektrikli çim biçme makineleri de kendi içinde misinalı ve bıçaklı olarak ikiye bölünürler. Misinalı makineler bıçaklılara oranla daha avantajlıdır. Çünkü bıçaklı makinenin ulaşamadığı yerlere, ağaç diplerine ve gül diplerine ulaşabilirler. Bıçaklı makinelere bakarsak maksimum 750 – 800 m2’lik alanlarda çim biçmek için idealdirler. Kesme genişliği bakımından ise 35 ile 45 santim arasında değişiklikler gösterirler. Üzerinde bulundurduğu çim toplama deposu ile ise biçilen çimin yerde kalmamasını hallederler.

Elektrikli çim biçme makineleri gayet ergonomik ve hafiftirler. Kullanmak için üzerinde bulunan aksamlar ile çalıştırarak biçmek istediğimiz çimlerin üstünde gezdirmemiz yeterlidir. Fakat kullanırken dikkat edilmesi gereken çim biçmeye yarayan bıçak ve ya misinalar çok hızlı döndüğünden dolayı yerde bulunan taş ve buna benzer maddelere çarpıp etrafımızda ki bulunan insanlara sıçrayabilir. bunun önüne geçmek için mutlaka bıçak ya da misinanın etrafına takılan koruyucu çember olmalıdır. Aksi takdirde kendimize ve ya etrafımızda ki insanlara ciddi zararlar vermemiz mümkündür.

Benzinli çim biçme makineleri ise yakıtını koyduktan sonra kenarında bulunan kol ile istenilen çim uzunluğunu ayarlayarak motor üzerinde bulunan kayışı hızlı bir şekilde çekmek sureti ile motoru çalıştırabiliriz. Motor çalıştıktan sonra biçmek istediğimiz çimlerin üzerinde tıpkı bir el arabası sürmek gibi kullanabilir. Fakat ağaç diplerini, duvar kenarlarını ve buna benzer yerleri biçmek için biraz kullanışsızdır. Ayrıca bu bölgeleri biçmeye çalışırken ağaçlara da zarar vermek mümkündür. Dikkat etmemiz gereken, biçtiğimiz zeminde çok sert maddelerin bulunmamasına ve önceden temizlenmesine özen göstermeliyiz. Çünkü böyle maddeler çim biçme makinesinin motoruna ve bıçaklarına ciddi zararlar vererek kullanılmaz hale getirebilir

Çim biçme makinelerinin kullandıktan sonra temizlenmesi de bitkilerin sağlığı ve görüntüsü bakımından çok önemlidir. Çünkü makineye bulaşan pislikler ve ya hastalıklar diğer sağlıklı bitkilerin üzerine gelerek onların da kötü görünmesine ve ya hastalanmasına sebep olabilir. Bu yüzden çim biçme makinesini kullandıktan sonra bıçak ve tekerlekleri temizlenmelidir. Ayrıca benzinli makinelerde yakıt kontrolü ile motor kontrolü düzenli şekilde yapılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir