Çatlamış Topuklar İçin Öneriler

      Yorum yok Çatlamış Topuklar İçin Öneriler

Topuk çatlakları, topuk üzerinde bulunan derinin kuruması, çatlaması ve ya belli bir zaman sonra da nasırlaşması şeklinde kendini gösteren bir sağlık sorunlarındandır. Topuk çatlaması çok kritik bir sorun olmamakla birlikte tedavi edilmediği sürece zamanla ağrılı bir döneme girebileceği gibi çatlakların derinleşmesi ile enfeksiyon da kapabiliyor. Topuk çatlamasının çok çeşitli sebepleri ve bir o kadar da tedavi yöntemi bulunur. Bu tedavi yöntemleri genellikle çeşitli nemlendiriciler, yağlar ve doktorlar tarafından önerilen ilaçlar ve kremlerden oluşuyor. Tedavi sürecine geçmeden önce topuk çatlaklarına sebep olan faktörlere bir göz gezdirelim.çatlamış topuk tedavisi, topuk çatlağı bakımı, topuk bakımı yapımı

Topuk Çatlaklarının Sebepleri

  • Yürürken topuklarınıza çok fazla baskı uygulamanız topuklarınızın çatlamasının en fazla rastlanan sebeplerinden biridir. Bunun yanı sıra çok fazla ayakta zaman geçiren kişilerin topuk çatlaması ile karşılaşmaları diğer insanlara göre daha yüksek bir ihtimale sahiptir.
  • Birtakım ilaçlar kullanımlarının sonucunda topuk çatlaklarına yol açar.
  • Cildiniz doğal olarak çok kuru bir yapıya sahipse de topuklarınızın çatlamasına sebep olabiliyor.
  • Aşırı kilolu insanlarda, bu kilonun topuklara yaptığı fazla baskıdan dolayı topuk çatlakları sıkça görülen problemlerden biri haline gelir.
  • Yukarıda belirttiğimiz sebeplerden herhangi biri topuklarınızın çatlamasına yol açtıysa, yazımızın devamında tedavi yöntemini okuyarak kendi kendinize gerekli tedaviyi uygulayınız. Aşağıda yazılanlar doğal ve ev yapımı tedavisini uygulamadan bir uzman doktora görünmelisiniz. Doktor onayı olmadan da asla denemekte ısrar etmeyin çünkü bu doğal reçetelerde bulunan bazı içeriklere deriniz alerjik reaksiyon gösterebiliyor.
  • Bu etkenlerin yanı sıra çok soğuk havalar da topukların çatlamasına sebep olan faktörlerden biridir.

Topuk Çatlakları İçin Evde Tedavi Yöntemi

Topuk çatlaklarınız olduğunu fark ettikten sonra öncelikle bir tedavi planı hazırlamalısınız. Tedavilerde düzenli uygulamanın ne kadar önemli olduğunu unutmamaya dikkat edin. Nemlendirici kullanımı yapılabilecek en kolay tedaviler arasındadır. Ancak öncesinde ayakların iyice temizlenmesi ve ölü derinin alınması gerekiyor. Aksi halde nemlendiriciler yeni deriye ulaşamayacağı için herhangi bir etkisi olmaz. Bu işlem için öncelikle ayaklarınızı yumuşayana kadar ılık suda bekletin ve ardından da bir sünger taşı ile ya da ayak törpüsü ovalayınız. İşiniz bitince ayaklarınızı iyice kurulamalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir