Burun akıntısına ne sebep olur?

      Yorum yok Burun akıntısına ne sebep olur?

Burun akıntısı ile ilgili şikayetler çeşitli rahatsızlıkların sonucu olabilir. Burun akıntısını etkili bir şekilde tedavi etmek için altta yatan sorunu doğru bir şekilde tanımlamanız gerekir. Buna göre geniz akıntısı şu hastalıklarda görülebilir:

Üst Solunum Yolu Enfeksiyonları: Burun boşluğu ve burun geçişleri gibi solunum yolunu etkileyen viral, bakteriyel veya fungal enfeksiyonlarda bu bölgelerdeki sekresyonlar artar, drenaj engellenir ve gelişen ödem nedeniyle iltihaplanma meydana gelir. Bu nedenle geniz sonrası iltihaplı ödem şikayeti görülebilir.burun akıntısı, burun akıntısına ne sebep olur, burun akıntısı nedenleriSinüzit: Burun boşluğunda paranazal sinüslerin iltihaplanması sonucu burun akıntısı oluşur.

Anatomik problemler: Burun boşluğunun ortasında yer alan burun duvarının (septum) eğriliği, büyük türbinler (türbinler) gibi mukoza salgılarının drenajını olumsuz etkileyen her türlü anatomik problemde burun akıntısı görülebilir.

 Alerji: Çeşitli maddelere alerjisi olan kişilerde vücut, alerjenin nüfuz etmesini önlemek için mukoza zarının salgılanmasını arttırır. Sonuç olarak salgı artışı geniz akıntısı şeklinde kendini gösterir.

Soğuk ve kuru hava: Dışarıdan solunan soğuk ve kuru hava burun boşluğunu tahriş eder ve mukoza zarının şişmesine neden olabilir. Sonuç olarak mukus sekresyonu artar ve burun sonrası sızıntı meydana gelir.

Gebelik: Hamilelik sırasında değişen hormonal denge nedeniyle mukoza zarının dokuları genişler ve salgı miktarını artırır. Bunun sonucunda gebelik sırasında geniz akıntısı ile ilgili bir şikayet ortaya çıkabilir.

Baharatlı yiyecekler: Çok fazla baharat içeren yiyecekler yemek, burun mukozasını tahriş ederek salgıların artmasına ve geniz akıntısına neden olur.

Kanser: Burun boşluğunda, paranazal sinüslerde veya burun bölgesinde gelişen tümörler, mukus salgılarının çıkışına tek taraflı olumsuz etki yaparak postnazal akıntıya neden olabilir.

İlaçlar: Bazı tansiyon ilaçları ve doğum kontrol hapları gibi ilaçlar, yan etki olarak geniz akıntısına neden olabilir.

Ayrıca özellikle ağzın arkasında, yutak ve gırtlak bölgesinde temizlenemeyen çeşitli sıvıların biriktiği durumlarda burundan akıntı hissedilebilir. Örneğin mide asidi sekresyonu olan hastalarda yutma güçlüğü çeken hastalar tükürük birikimi veya reflü durumlarında burun akıntısı yaşayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir