Bulimia nervoza nedir?

      Yorum yok Bulimia nervoza nedir?

Bulimia olarak da bilinen Bulimia nervoza, ciddi ve potansiyel olarak yaşamı tehdit eden risklere yol açabilen bir yeme bozukluğudur. Bulimik hastalar genellikle, aşırı miktarda, durmadan veya kontrolü kaybetmeden gizlice yemek yerler. Aşırı yeme nöbetlerinden sonra, tükettikleri fazla kaloriden sağlıksız bir şekilde kurtulmaya çalışabilirler.

Bulimili hastalarda fazla kaloriyi azaltmak ve kilo alımını önlemek için kullanılabilecek bir dizi farklı yöntem vardır. Örneğin, aşırı beslendikten sonra düzenli olarak kusmayı veya laksatifleri, kilo verme takviyelerini, diüretikleri, diüretikleri veya lavmanları gereksiz yere kullanıp kötüye kullanmayı seçebilir. Buna ek olarak, oruç tutma, sıkı bir diyet veya aşırı egzersiz gibi kilo alımını önlediğine inanılan alternatif çözümlerin kullanıldığı durumlar da olmuştur.

Bulimili insanlar genellikle kilolarına ve vücut şekillerine takıntılı hale gelirler. Kişi, sahip olduğuna inandığı eksiklikler konusunda ciddi ve şiddetli bir önyargıyla kendisine yaklaşabilir.

Bu bozukluk sadece yemekle değil, aynı zamanda kişinin kendisi hakkında hissettikleriyle de ilgili olduğundan, kişinin bulimiyi kendi başına yenmesi zor olabilir. Bununla birlikte, etkili bir tedavi süreci, kişinin daha olumlu bir öz imaja sahip olmasına, daha sağlıklı beslenme alışkanlıkları edinmesine ve buliminin daha ciddi komplikasyonlarını tersine çevirmesine yardımcı olabilir.

Bulimia nervozaya ne sebep olur?

Buliminin kesin nedeni henüz sağlık uzmanları tarafından belirlenmemiştir. Diğer bozukluklarda olduğu gibi, genetik, biyolojik sağlık, duygusal sağlık ve sosyal beklentiler gibi birçok faktör yeme bozukluklarının gelişiminde rol oynayabilir. Ranza duruma göre değişmektedir.

Kadınların bulimiye yakalanma olasılığı erkeklerden daha fazladır. Bununla birlikte, bulimia genellikle ilk olarak geç ergenlikte veya yetişkinlikte ortaya çıkar.

Bulimia riskinizi artırabilecek birkaç faktör vardır. Bunların arasında biyolojik ve kalıtsal faktörler öne çıkabilir. Kardeşleri, ebeveynleri veya çocukları gibi birinci dereceden akrabaları arasında yeme bozukluğu olan kişilerin, olası bir genetik bağlantıya işaret eden bir yeme bozukluğu geliştirme olasılığı daha yüksektir. Bununla birlikte, çocuklukta veya ergenlikte aşırı kilolu olmak, bulimia nervoza riskini artırabilir.

Aynı zamanda psikolojik ve duygusal sorunlara duyarlılık yetersiz beslenmeye neden olabilir. Depresyon, anksiyete bozuklukları veya uyuşturucu kullanım bozuklukları gibi psikolojik ve duygusal sorunlar da yeme bozuklukları ile yakından ilişkilidir. Bazı durumlarda, travmatik olaylar ve aile, okul veya işyeri gibi çevresel faktörlerden kaynaklanan stres bile yeme bozukluklarının gelişmesine katkıda bulunabilir.

Diyet uygulayan kişilerde yeme bozukluğu geliştirme riski daha yüksektir. Bulimili birçok kişi, aşırı yemek yeme arasında kalori alımını ciddi şekilde azaltma eğilimindedir. Bu aşırı yeme olaylarının tetikleyicileri arasında can sıkıntısı, yemeğin kendisi, stres ve vücudun hoşlanmaması yer alır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir