Bilgisayar Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

      Yorum yok Bilgisayar Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Yeni bir bilgisayar alma niyetindeyseniz verdiğiniz paraya değecek hoş bir bilgisayar alabilmek için bazı noktalara dikkat etmeniz gerekecektir. Öncelikle satın alacağınız bilgisayarın kullanım amacını belirlemelisiniz. İş için, eğlence için, öylesine takılmalık bir bilgisayar mı alacaksınız bunu belirleyin. İhtiyacınız olan performansı şöyle bir gözden geçirin ve bundan sonra bilgisayar seçimine geçin. Eğer eğlence için bir bilgisayar satın alacaksanız mutlaka ama mutlaka işlemci ile ekran kartına önem vermeniz gerekmektedir. Çünkü bir oyun bilgisayarının olmazsa olması güçlü bir işlemci ve her türlü grafiği çalıştırabilecek bir ekran kartıdır. Ekran kartınız kötüyse ve işlemci gücü düşük ise oyun oynamak amacıyla aldığınız bilgisayar hüsrandan başka bir işe yaramayacaktır.Bilgisayar alırken dikkat edilecekler, bilgisayar seçimi, bilgisayar alırken dikkatli olun Oyun bilgisayarı değil de iş için bilgisayar satın alacaksınız iki farklı seçeneğiniz vardır. İşiniz gereği profesyonel programlar kullanıyorsanız oyun bilgisayarı kadar güçlü bir iş bilgisayarı almanız gerekmektedir. Ancak muhasebecilik vb. gibi işlerde kullanılan basit programlar kullandığınız bir işiniz var ise o zaman sıradan bir iş bilgisayarı satın alabilirsiniz. İş veya oyun için değil de sadece internette gezinmek için bir bilgisayar satın alacaksınız önünüze çıkan ilk ucuz bilgisayarı satın alabilirsiniz.

Bunlara mutlaka dikkat edin!

Satın alacağınız bilgisayarın öncelikle işlemcisine bakın. İşlemciniz ne kadar güçlü ise bilgisayarınız o kadar ağır işlerin altından kalkabilecektir. İşlemciden sonra mutlaka ekran kartına bakın. İster film izleyin isterseniz de en son çıkan oyunları oynayın ekran kartınız ne kadar kaliteli olursa o kadar keyif alırsınız. Bu nedenden dolayı mutlaka ama mutlaka ekran kartı kaliteli olan bir bilgisayar alın. Önbellek kapasitesi yüksek bir bilgisayar almaya özen gösterin. Önbelleği yüksek olan bilgisayarlar daha kısa sürede daha fazla işlem yapabilmektedir.

Laptop alacaksanız şarj süresine mutlaka dikkat edin. Bilgisayarınızın şarjının zor zamanlarınızda uzun süre dayaması çok önemlidir. Elektriğin sık sık kesildiği bir yerde yaşıyorsanız bataryanın gücü çok ama çok önemlidir. Kasanın dayanıklı olmasına dikkat etmeyi de ihmal etmeyin. Laptoplar taşınabilir oldukları için kasalarının güçlü olması gerekmektedir. Aksi halde küçük bir darbe aldığında bilgisayarınıza veda edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir