Bebeklerde Laktoz İntoleransı

      Yorum yok Bebeklerde Laktoz İntoleransı

Laktoz; Süt gibi gıdalarda ve dondurma ve yumuşak peynir gibi süt ürünlerinde bulunan şekerin adıdır. Laktoz anne sütü, keçi sütü ve inek sütünde bulunur. Laktoz intoleransı, bu gıdalardaki şekeri sindiremeyen kişilerde ortaya çıkan bir durumdur.

Laktoz intoleransı olan kişiler, laktaz enzimini yeterince salgılayamazlar. Laktaz, laktozu sindirmek için bağırsaklarımız tarafından sentezlenen doğal bir enzimdir. Laktaz enziminin yetersiz salgılanması sonucu sindirim sisteminde bozukluklar meydana gelir. Laktoz intoleransı olan kişilerde gaz, şişkinlik, mide krampları ve ishale neden olur.

Anne ve babalar, genelde laktoz intoleransı ve süt alerjisini birbirine karıştırabilir. Bu iki durumun benzer semptomları olmasına rağmen, tamamen farklıdır. Süt alerjisi bağışıklık sistemi ile ilgili iken, laktoz intoleransı bir sindirim problemidir. Çocuğunuzun süt veya laktoz intoleransı olup olmadığını öğrenmek için bir sağlık uzmanına görünün.

Semptomlar

Laktoz intoleransının yaygın semptomları şunları içerir:

Karın ağrısı ve krampları

Şişme

Gaz

İshal

Mide bulantısı

Anoreksi

Bu semptomlar genellikle laktoz içeren yiyecekleri yedikten veya içtikten sonra 30 dakika ila 2 saat içinde ortaya çıkar. Bebeklerin laktozu sindirmede sorun yaşayıp yaşamadığını izlemek için en az 2 hafta süreyle bebeğin diyetinden tüm süt ve süt ürünlerini çıkararak semptomların izlenmesi önerilir.

Süt ürünlerinde işlenmemiş birçok gıda da laktoz (peynir altı suyu gibi) içerdiğinden, bu ayarlamayı bir bebeğin diyetinde yapmak genellikle zordur. Bu gibi durumlarda, gıda etiketleri üzerindeki içeriklerin içerikleri okunmalı ve uygun önlemler alınmalıdır. Değerlendirmenize bu şekilde güvenemiyorsanız, ancak çocuğunuzun laktoz intoleransı olduğuna inanıyorsanız, çocuk doktorunuza başvurmanızı öneririz.

Teşhis yöntemleri

Laktoz intoleransı için en yaygın test, “hidrojen nefes testi” olarak da bilinen laktoz nefes testidir. Bu test, bir kişiye belirli miktarda laktoz uygulandıktan sonra solunan havadaki hidrojen seviyesini ölçer. Normal laktoz sindirimi olan kişilerin solunumlarında düşük hidrojen seviyeleri vardır. Bununla birlikte, bağırsakta laktoz sindirimi bozulmuş kişilerde, tersine, solunumdaki hidrojen seviyesi artar.

Tedavi yöntemleri

Test sonucuna bağlı olarak doktorunuz sizi bir pediatrik gastroenteroloğa sevk edebilir. Bir gastroenterolog, endoskopi sırasında alınan ince bağırsak örneğindeki laktaz ve diğer enzimlerin seviyesini ölçebilir. Bu işlem ile doku örnekleri alınır ve bağırsağın içi görselleştirilir.

Laktoz intoleransı olan çocuklar için birçok besin takviyesi seçeneği vardır. Başlangıçta aileler yiyecek satın almakta ve diyet yapmakta güçlük çekebilir. Ancak laktoz intoleransı olan çocuklu ailelerin hayatı bir çocuk doktoru ve beslenme uzmanının desteği ile kolaylaştırılmaktadır. Aileler günlük hayatlarına rahatlıkla devam edebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir