Amino Asit Zararlı Mıdır?

      Yorum yok Amino Asit Zararlı Mıdır?

Fitness veya efor harcanan sporları yapan kişilerin çokça tükettiği amino asitler aslında pek çok yiyecek içerisinde yer almaktadır. Ancak bu yiyeceklerin içerisinde yer almasından ziyade bu sporları yapan kişiler içerisinde amino asit bulunan yiyecekler yerine amino asit haplarından kullanmaktadır. Amino asitler vücudumuzu yenilemeye, kaslarımızın güçlenmesine ve yenilenmesine büyük etki yapmaktadır. Amino asit içeren yiyeceklerin yenmesinde herhangi bir sorun olmamasına rağmen amino asit hapları vücudumuza gerektiğinden fazla alındığı zaman istenmeyen sonuçlar ortaya koyarak zararlı bir hal almaktadır. Amino asitlerin kullanımı vücudun daha erken bir sürede kasların gelişmesine ve büyümesine yardımcı olmaktadır ancak bu süre normalden daha kısa sürdüğü için vücudumuza zararlı olarak yansımaktadır. Amino asit hapları yerine içerisinde amino asit bulunan doğal yiyecekleri yemek daha sağlıklı olacaktır.amino asitin zararı, amino asit nedir, amino asitin vücuda zararlarıAmino Asit Haplarının Zararları

  • Kasların büyümesi ve gelişmesi için amino asit kullanıldığı zaman vücudumuz kalsiyum kaybetmeye başlar. Vücudunuz kalsiyum kaybetmesi sonucunda kemikler ve dişler zayıflamaya başlar.
  • Genç yaşlarda kullanılan amino asit hapları, orta yaşlarda kalp, damar, şeker, tansiyon gibi hastalıklara yol açmaktadır.
  • Amino asit hapları gerektiğinden fazla ve doktora danışmadan kullanıldığında ölüme kadar yol açmaktadır.
  • Vücudumuzda halsizlikler veya yorgunluklar meydana gelebilir.
  • Amino asit haplarının kullanımı sayesinde oluşan kaslar sürekli devam ettirilmez ve bir süre sonra bırakılırsa hızla sönmeye başlar ve vücutta sarkmalar meydana gelebilir.

Amino Asit İçeren Besinler

Vücudumuza amino asit almak istiyorsak ve bunu doğal yollar ile yapmak istiyorsak, pirinç, badem, domates, sarımsak, soğan, patates, bezelye ve brokoli gibi besinler tüketmeliyiz. Bu besinler ile birlikte spor yaparsanız kullanmış olduğunuz amino asit haplarının yerine daha sağlıklı bir kas yapısı ve daha uzun süreli bir kas gelişimi elde edebilirsiniz. Kullanılan amino asit hapları normal besinleri tüketmeye göre daha kısa sürse de vücutta oluşturduğu zararlar göz önüne alınınca normal besinlere göre daha zararlıdır. Kullanılan hapların doktor onayından geçmesi halinde ise doktorunuzun söylediği miktarlarda kullanmanız daha faydalı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir