Adet Sancısına İyi Gelen Öneriler

      Yorum yok Adet Sancısına İyi Gelen Öneriler
  • Sıcak içecekler ve özellikle bitki çayları adet sancısına iyi gelmektedir.
  • Bir havluyu ısıtarak alt karın bölgesine koyunuz. Isıyla birlikte kasılmalar ve sancılar hafifler. Yine bu bölgeyi gün içinde sıcak tutmayı ihmal etmeyiniz.
  • Öğünlerinizi hafif tutarak azar azar sık sık yemelisiniz.
  • Koltuğa oturduğunuzda ayaklarınızın altına yastık koyarak uzatınız.
  • Alt karın bölgesine avuç içi ya da parmak uçlarınızla dairesel hareketlerle masaj yapınız.
  • Sancıların şiddetlendiği zamanlarda ılık bir duş iyi gelmektedir.
  • Adet öncesi ve ya sırasında ağır fiziksel güç gerektiren işlerden kaçınınız. Vücudunuzu çok fazla yormayın ve ağır egzersizler yapmamalısınız.
  • Hafif bir yürüyüş sancıyı hafifletebiliyor. Düzenli egzersizin yapılması fazla kilolardan kurtulmanın adet sancılarını azaltılmasına yardımcı olmaktadır.
  • İlk olarak E vitamininde omega 3 yağ asidi, tiamin, çinko ile kalsiyum gibi mineraller kasılmaları azaltarak sancıların hafiflemesine yardımcı olmaktadır. Adet döneminde bu vitamin ve mineralleri içeren takviyeleri kullanılmalıdır.adet sancısına ne iyi gelir, adet sancısına iyi gelen şeyler, adet sancısını azaltmaAdet Sancısına İyi Gelen Bitkiler Nelerdir?

Kara Alıç: Şifalı bitkiler konusunu kaleme alınmış pek çok kitapta adet sancılarına iyi geldiği belirtilen kara alıç bitkisinin kabukları krampları hafifleten aesculetin ile scopoletin adlı bileşenleri içerir.

Ahududu: Dölyatağını gevşetici etkisine sahip olan ahududu adet sancılarını hafifletmek için tüketilemelidir. Ahududunun bu konudaki etkisi üzerine yapılan bazı araştırmalarda sancılarının yaklaşık %50 oranında azalttığı yönünde sonuçlar elde edilmektedir. Etkili bir çözüm için ahududu yapraklarını kullanarak hazırladığınız çayı tüketebilirsiniz.

Yaban Mersini: Kas gevşetici etki oluşturan antosiyanidin bakımından zengin olan yaban mersini bitki uzmanları tarafından sancılı adet dönemlerinde önerilen yemişler arasında yer alıyor. Sancıları ve kasılmaları azaltmak için taze yaban mersini ya da çay üzümü yenilebilir.

Zencefil: Ağrı kesici ile krampları azaltan etkisi bulunan zencefille hazırlayacağınız çay sancıları önemli oranda hafiflemesi sağlanacaktır. Zencefil çayını toz zencefilden ve ya taze zencefil dilimleriyle hazırlanabilir.

Kava Kava: Avrupa’da stres ile kaygıya karşı kullanılan kava kava bitkisinin aynı zamanda adet sancısına iyi geldiği söyleniyor.

Çilek: Çilek ve ahududu gibi krampları ile adet sancılarını hafifleten meyveler arasında yer alır. Sancılar için yarım kase taze çilek yiyebilir ya da çilek yapraklarıyla çay hazırlanabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir