360 derece video nedir ve nasıl çekilir?

      Yorum yok 360 derece video nedir ve nasıl çekilir?

Teknolojinin her geçen gün hatta her geçen saat biraz daha ileriye gittiğini görmemek mümkün değil. Her an ortaya yeni bir şey çıkıyor ve insanlık biraz daha ileriye gidiyor. Son birkaç aydır özellikle youtube üzerinde binlerce defa izlenen 360 derecelik videolar da gelişen teknolojinin nimetlerinden bir tanesi. 360 derece videolar bazı özel teknikler ile çekilip bir araya getirilen görüntülerin oluşturduğu sanal gerçeklik videolarıdır. Bir olayın 360 derece olacak şekilde kaydedilmiş görüntülerden el de edilen videoları izleyen kişiler adeta o anı yaşıyormuş gibi bir havaya girer.360 derece video kaydı, 360 derece video, 360 derece video izleme

360 derece video nasıl çekiliyor?

360 derece videolar geliştirilen yeni nesil kameralar ve fotoğraf makineleri ile çekilmektedir. Bir yerin, bir olayın görüntüsü 360×180 derece olacak şekilde görüntüleme yapabilen kameralar ile kayda alınmaktadır. Kayda alınan görüntüler özel görüntü işleme yazılımlarında bir araya getirilmektedir. Bir araya getirme işlemi sırasında düz olarak çekilen görüntüler silindirik bir yapıya bürünmekte ve böylece esnek bir görüntü ortaya çıkmaktadır. 360 derece videoların içinde ileri geri, sağa-sola gidip gelme, yakınlaşıp uzaklaşmak mümkündür.

360 derece videolar nerelerde izlenebilir?

360 derece videoları izlemek için geliştirilen özel dijital gözlüklerden yaralanabilirsiniz. Özellikle cep telefonu takılabilen 360 derece video izleme cihazlarından bir tane edinirseniz çok daha keyifli bir şekilde 360 derece videoları izleyebilirsiniz.

360 derece videoların normal videodan farkı ne?

Normal videoda nesneleri ve yerleri 2 açıdan görebiliyorken 360 derecelik çekimde birçok farklı açıdan görürsünüz. Bu da gerçekçi bir görüntü oluşmasını sağlar. Normal videolarda yer alan sesler kayıtta duyduğunuz basit seslerdir. Oysa 360 derecelik kayıtlarda sesler üzerinde oynama yapılarak gerçeklik katılmaktadır. Örneğin; uzaktan yaklaşmakta olan birinin ayak seslerini 360 derecelik video da dinlediğinizde gerçekten de size doğru birinin yürüdüğünü düşünebilirsiniz. Derinlik vb. gibi bir takım düzenlemelerden geçirilen ses gerçekçi kıvama sokulmaktadır. 360 derece video kaydı ile böyle bir özel sesin birleştirildiği film izlediğinizi düşünün. Hele ki bu film bir korku veya aksiyon filmi ise keyfinize değecek yok.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir